OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Vodní rostliny

Jezírka na zahradách už dnes nejsou jenom móda, ale skutečné součásti zahrady, které mají vlastní široké spektrum rostlin. Takové jezírko v zahradě, i když je jen malé, nebo větší nádoba s vodou, zahradu neskutečně oživí. Pokud do něj navíc vyberete vhodné vodní rostliny, máte rázem na zahradě malou oázu. Vodní rostliny nejenže vytváří přirozený prvek jezírek, ale také pomáhají udržovat čistotu jeho vody. Při patřičném osázení nám pak vodní plocha přinese málo práce a hodně radosti.

Důležitým krokem je zejména volba vhodných vodních rostlin, rozhodujeme se především podle hloubky nádrže a také podle toho, zda jsou rostliny mrazuvzdorné či nikoliv. V našem zahradnictví nabízíme až na výjimky mrazuvzdorné vodní rostliny po celou sezónu, navíc v různých velikostech. Mezi velmi oblíbené vodní rostliny patří různé kosatce, lekníny, trávy, rákosí, přesličky, lobelky, skřípy nebo i plovoucí vodní rostliny jako je vodní hyacint. U všech u nás prodávaných rostlin naleznete popis, zda patří do zóny k povrchu hladiny nebo do některé z hlubších zón. Tedy pokud je na etiketě uvedeno 0 / –15 cm, jedná se rostliny, které potřebují být co nejblíže hladině, některé zase potřebují být 30 cm pod hladinou, jiné už i třeba 60 cm hluboko. Na etiketě je uvedena také budoucí výška vodních rostlin. Nebojte se zeptat, rádi vám s výběrem vodních rostlin i jejich umístěním ochotně poradíme.

Návod na pěstování vodních rostlin

Nejprve si zvolíme, do jaké hloubky chceme rostliny vysadit, případně do jaké nádoby. Vodní rostliny je vždy vhodné přesadit do větších květináčů určených pro vodní rostliny, než ve kterých jsme je zakoupili. Květináč nejprve naplníme substrátem pro vodní rostliny a přidáme granulované nebo tabletované kravské hnojivo, pak vyjmeme rostlinu z květináče, ve kterém jsme ji zakoupili, a vysadíme do většího květináče a pevně přihrneme zeminou. Na povrch pak ještě můžeme přidat oblázky nebo štěrk, aby se zemina nevyplavovala, ale většinou se po chvíli usadí i bez toho. Květináče dáme do jezírka nebo nádoby tak, aby byl zcela pod hladinou. Nádobu pak umístíme na slunné stanoviště. Většina vodních rostlin dobře prosperuje i v polostínu, ale výrazněji kvetou na slunci.

Zimování rostlin není nutné, pokud máme jezírko, které nevymrzá. Pokud ne, musíme vodní rostliny před mrazy vyjmout a zazimovat v místnosti, kde nemrzne a nechat ve vodě. Pro zimující vodní rostliny není důležité denní světlo, takže nádoby můžeme umístit i do tmavého nevymrzajícího sklepa. Na jaře pak rostliny vytáhneme po zmrzlých ven, dohnojíme a dáme do nádob s vodou.

Pokud po několika letech rostliny přerůstají svoje nádoby, můžeme je vždy na jaře rozdělit a rozsadit do více nádob. Ve vodním jezírku se vodní rostliny samovolně rozrůstají. Vodní jezírko navíc není potřeba plet, protože plevelem nezarůstá.

Druhy vodních rostlin

Skvělý článek o vodních rostlinách vyšel v letním vydání našeho Zpravodaje zahradnických center od Vojtěcha Böhma ze Zahradnictví Líbeznice s.r.o. Jsou zde dobře popsány nejznámější druhy vodních rostlin prodávaných v našich centrech včetně popisů a nároků na pěstování: http://www.zahradnictvisebrov.cz/…nich-rostlin