OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Výsev krok za krokem

Pěstování vlastní zeleniny je úžasná věc. Právě nyní je ideální doba pro výsev prvních salátů, květáků, kedluben, paprik a další zeleniny, tak neváhejte a pusťte se do toho. Pro ty méně zkušené pěstitele jsme připravili malý fotoseriál, jak na to. Můžete se přesvědčit, že je to vlastně úplně jednoduché. Rádi vám v našem zahradnictví poradíme i osobně, jaké osivo vybrat a jak začít.

1.Termín výsevu se vždy odvíjí od doby, kdy chceme dát sazenice do volné půdy. Nyní na začátku sezóny to bude trvat 8 týdnů od výsevu. Tedy pokud koncem ledna vysejeme, po 2 – 3 týdnech přepíchneme sazenice do sadbovačů, tak do volné půdy je můžeme vysazovat koncem března. Při pozdějších výsevech v březnu a dubnu se doba od výsevu do volné půdy zkracuje na 6 týdnů.

2.Na začátek je důležité vybrat kvalitní osivo. My doporučujeme osiva od firem SEMO, DOBRÁ SEMENA a Kiepenkerl. Mají výbornou klíčivost a jsou odolná vůči nemocem. Dalším důležitým faktorem je kvalitní substrát, nejlepší je substrát pro výsev a množení. A samozřejmě odpovídající nádoba, nejlépe s průhledným krytem, který nám udrží potřebnou vlhkost a zároveň má i odvětrávání.

3.Osivo si připravíme podle množství, které chceme aktuálně vyset. Pokud nemáme opravdu velkou zahradu a početnou rodinu, vyséváme osivo po částech a pěstujeme sazenice postupně s určitým časovým odstupem, budeme pak mít pravidelnou sklizeň a nebudeme naráz zavaleni hromadou zeleniny, kterou nestihneme zkonzumovat.

4.Osivo nevyséváme příliš nahusto, vyséváme ho po špetkách a rovnoměrně.

5.Maximální hustota osetí.

6.Vyseté osivo posypeme substrátem tak, aby bylo zcela zakryté, ale nedáváme příliš velkou vrstvu, pouze tak na zakrytí semen.

7.Substrát lehce přitlačíme.

8.Takto osetou půdu mírně zalijeme růžicí, aby jsme neudělali důlky a semena nevyplavili.

9.Přikryjeme osetou nádobu krytem a umístíme na světlé místo, nejlépe na okno. Nedoporučujeme dávat osivo na přímé světlo na jižní okno, ale spíše na východně nebo západně orientované. Příliš tepla a světla malým sazenicím škodí. Ideální je teplota 15 – 20 °C. Pokračujeme v zálivce tak, aby substrát nevyschnul, ale mírně a odraženou vodou. Důležité je odvětrávání, pokud ho kryt nemá, pravidelně odvětráváme. Po 2 – 3 týdnech začneme s přepichováním.