OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Tradiční vánoční nabídka

Vánoční stromky – nabízíme vánoční stromky české a dánské produkce. Z českých plantáží: smrk a borovice, z dánských plantáží: jedle Nordmanniana – pouze té nejvyšší jakosti ve třech velikostech. K řezaným vánočním stromkům nabízíme různé stojánky. Řezané stromky máme v nabídce od 1. prosince, v současné době máme v nabídce jedle kavkazské (Abies nordmanniana) a smrk pichlavý (Picea pungens). Nabídka vánočních stromků se stále rozšiřuje, sledujte naše webové a facebookové stránky.

Novinka – kontejnerované stromky z vlastní produkce

Letošní novinkou jsou vlastní kontejnerované stromky. Stromky z našich školek mají mnohem větší květináče a bohatý neosekaný kořenový systém. Tyto stromky jsou ideální pro návrat do volné půdy. Nezapomeňte ale na nutnou aklimatizaci, stromek, který budete mít přes Vánoce doma, nemůžete po jejich skončení vynést hned na holomrazy. Ideální je, zazimovat jej třeba jako terasové rostliny, v místnosti při teplotě od nuly do max. 10 stupňů. Pokud nemáte žádné podobné zázemí, je nutné takový stromek důkladně zabezpečit: kontejner obalit polystyrenem a stromek minimálně netkanou textilií a v bezmrazých dnech přiměřeně zalévat. Na jaře pak můžete stromek vysadit do volné půdy. Pokud si chcete stromek v kontejneru ponechat v květináči i pro další Vánoce, rozhodně ho doporučujeme zazimovat v nevymrzající místnosti a přes sezónu vám může zdobit zahradu nebo terasu v květináči, aby jste ho pak na Vánoce mohli vzít zase domů. Přes sezónu je nutné stromek pravidelně zalévat a hnojit hnojivem pro jehličnany, můžete ho také přesadit do větší nádoby. Pokud dodržíte tento postup, můžete mít kontejnerovaný stromek několik let než přeroste možnosti vašeho pokoje.

Služba pro vás: vyberte si stromeček začátkem prosince a my Vám ho odložíme až do doby těsně před Vánoci. Na přání vám ho i zavezeme. Zcela zdarma u zakoupených stromků nabízíme broušení kmenů a balení stromků.

Okrasné chvojí – od 20. listopadu nabízíme české chvojí jedle Nordmaniana (tmavě zelené) a dánské chvojí jedle vznešené = Abies nobilis (stříbrné). Tyto druhy chvojí jsou velmi trvanlivé a větve, které máme určené k prodeji, jsou té nejvyšší kvality. Pokud budete chvojí rosit, vydrží déle svěží.

Vánoční dekorace přímo na míru – od konce listopadu budeme nabízet velký výběr květinových aranžmá ze sušených i ze živých rostlin. Pokud budete chtít udělat konkrétní aranžmá na dané místo do určité barvy, rádi Vám jej po domluvě do několika dnů zhotovíme.

PŔÍBĚH VÁNOČNÍ JEDLIČKY Z NAŠEHO ZPRAVODAJE OD ING. DVOŘÁKA

DNEŠNÍM NEJOBLÍBENĚJŠÍM VÁNOČNÍM STROMKEM JE BEZE SPORU JEDLE KAVKAZSKÁ (ABIES NORDMANNIANA). TENTO KRÁSNÝ STROMEK POMÁHÁ V MILIONECH DOMÁCNOSTÍ NAVODIT KAŽDÝ ROK ATMOSFÉRU JEDNOHO Z NEJKRÁSNĚJŠÍCH OBDOBÍ. NAPADLO VÁS ALE NĚKDY, CO VŠECHNO SE DĚJE S VÁNOČNÍ JEDLÍ, NEŽ VÁM PROVONÍ DOMOVY?

Všichni známe reklamu, kde tatínek s holčičkou v lese řežou krásný stromek a za pár okamžiků prchají z lesa s velkým kňourem v patách. Skutečnost je ale jiná. Jaký je tedy příběh naší jedle? Odpověď najdete v následujících řádcích.

…o dvanáct až jedenáct let dříve

Příběh naší jedličky začíná v období před dvanácti lety. Sběrači lezou ve výškách nad 20 metrů a sbírají šišky, z nichž získávají semínka budoucích stromků. Děje se tak nejčastěji ve státě Georgia v Severní Americe.

… o deset až osm let dříve

Semínka jedlí se vysejí ve specializovaných školkách mladých stromků, kde je o ně pečováno po dobu tří let. Po této době stromky dorostou velikosti něco málo přes 20 cm.

…o sedm až šest let dříve

Stromek byl přesazen ze školky na skutečnou plantáž. Tyto plantáže se nacházejí na různých místech v Evropě. Například v Německu, ve Skotsku, v Maďarsku, Polsku i v Čechách. Jedna z nejhezčích produkcí se ale nachází v Dánsku. Tato země má pro pěstování jedlí výborné klimatické podmínky a tamní pěstitelé skvěle zvládli technologii. Náš stromek tady roste další tři roky. Po tuto dobu je plantáž soustavně udržována v bezplevelném stavu a stromky začínají naznačovat svůj budoucí tvar. Na konci tohoto období je náš stromek asi 70 cm vysoký.

…o pět let dříve

V tomto období jsou stromky tvarovány a seřezávány, aby dosáhly hustého a pravidelného vzrůstu. V tuto dobu se také odstraňuje spodní patro, aby byl vytvořen základ pro budoucí upnutí do stojánku. Stromek je nyní vysoký asi metr. Z plantáže se začínají vyřezávat první stromečky, které by bránily v růstu svým sousedům.

…o čtyři až dva roky dříve

Po tuto dobu je o stromky pečováno ještě důkladněji. Tvarování a stříhání musí být na opravdu odborné úrovni. Pokud by se pěstitel v této době dopustil chyby, bylo by již velmi obtížné ji napravit. Vše, co se se stromkem nyní stane, se už odrazí v jeho konečné podobě. Stromky koncem tohoto období dorostly do velikosti okolo 150 cm, část plantáže se již vyřezává a odprodávají se menší velikosti stromků.

…poslední období růstu

V tuto dobu je nejdůležitější uchránit stromek před vylomením terminálního výhonu. Do stromku již bylo investováno mnoho práce a péče a přesto stačí, aby si na mladý terminál koncem jara sedl pták, výhon vylomil a práce může být během okamžiku zmařena. Stromek, který nemá terminál pro umístění vánoční špičky, je velmi špatně prodejný. Proto se zjara připevňují ke špičkám ochranné opory, které tomuto vylomení brání. Představte si, kolik práce to musí být na plantáži, která čítá až desítky tisíc stromů! Poslední měsíce před uříznutím se plantáže silně hnojí, aby stromky získaly tmavě zelenou, zdravou barvu. V létě nastoupí týmy pracovníků, kteří označí stromy různými barevnými etiketami, čímž je roztřídí do různých kvalitativních a velikostních kategorií.

…těsně před uříznutím

Nyní je tedy stromek z našeho příběhu asi dva metry vysoký. Plantáž je roztříděna a připravena k prodeji. V tomto období každým rokem přijíždějí zástupci našeho Sdružení zahradnických center do Dánska, aby vybrali ty nejkvalitnější plantáže. Pokud chceme skutečně tu nejlepší kvalitu, je nutný každoroční dohled a osobní výběr. Při této cestě zkontrolujeme hlavně práci lidí, kteří značili stromky. Je nutné, aby do našeho exkluzivního výběru nebyly přimíchány i stromky s vadami. Věříme, že i pro letošní sezónu se nám to povedlo a že stromek, který si vyberete, bude krásným svědkem vašich spokojených Vánoc.

Ing. Stanislav Dvořák Zahradnictví Dvořák a syn