OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Kouzlo podzimu na terase

Již koncem srpna se v našich zahradnických centrech začínají objevovat první rostliny určené pro podzimní výsadby. V této době má snad ještě každý terasu plnou muškátů, surfínií a jiných letniček. Občas se však najde květináč či truhlík, který by již potřeboval obměnit a tak přichází řada na vřesy, chryzantémy, macešky aj. Definitivní tečkou za letní květinovou sezónou jsou první mrazíky, které se objevují již koncem září.

Rostliny vhodné pro podzimní sesazované kombinace musí snášet teploty i lehce pod bodem mrazu. Takové rostliny najdeme mezi dvouletkami, trvalkami a případně keři. Většina rostlin již moc nenaroste, proto při výsadbě sadíme rostliny blíž k sobě nebo vzniklé mezery vyplníme např. pomocí okrasných dýní. Na sázení postačí substrát pro zahradu, pro kyselomilné rostliny jako je např. vřes použijeme substrát pro rododendrony azalky. K rostlinám není potřeba dávat žádné zásobní hnojivo, postačí jednou za 14 dní přidat do zálivky např. Kristalon podzim. Podle počasí vám může podzimní výsadba vydržet krásná až do konce listopadu. Aby vám dvouletky, trvalky a keře vydržely v nádobách do jara, je vhodnější schovat celou výsadbu do světlé místnosti, kde se teploty pohybují kolem nuly. Jinak tyto rostliny pak můžete vysadit do zahrady, kde nevyžadují tolik péče.

Podzimní výsadba nevytváří převis jako letničky, které nádobu zakryjí, proto je důležité v celkové kompozici brát zřetel i na vzhled pěstebních nádob. Rostliny vyniknou v proutěných nádobách jako jsou koše a truhlíky, které seženete v našich zahradnických centrech v různém provedení. Vhodné jsou i keramické květináče nebo různá koryta. Pokud pro výsadbu používáte plastové truhlíky, které jsou na oknech vidět, je vhodné zvolit ty, které dobře vypadají a svojí barvou budou doplňovat celkovou kompozici. Takovou nádobou je např. samozavlažovací truhlík Mareta, který je k dostání v celé řadě barev. Vzhledem k nižším teplotám během podzimu, nevyžadují rostliny vydatnou zálivku, v žádném případě nesmějí stát dlouhodobě ve vodě. Proto nádoby, které nemají odtokový otvor, vyplníme ve spodní části drenáží (keramzitem) a samozavlažovací truhlíky nikdy neplníme vodou.

Když dojde na nákup rostlin, není jednoduché si vybrat. Existuje mnoho vhodných druhů a například u chryzantém a macešek desítky různých barev. Pokud chcete něco výrazného a jednoduchého, vyberte si chryzantému, pěkně vypadají i velké rostliny vřesů. Máte-li rádi pestrost a rozmanitost, pak si vysaďte truhlík s chryzantémou, maceškou, vřesem, hebe a ostřicí. Zajímavá je i kompozice různě velikých květináčů z pálené hlíny, když každý květináč je osázen jen jedním druhem rostlin. Barevné možnosti při podzimním sesazování jsou neskutečně veliké. Můžete si ozdobit terasu typickou podzimní barevnou kombinací – žlutá (minimaceška, chryzantéma, ajanka), oranžová (maceška, chryzantéma, barvený vřes), červená (maceška, chryzantéma, dlužicha) a hnědá (ostřice), a nebo zvolit nezvyklé podzimní barvy jako jsou modrá (maceška a minimaceška), bílá (chryzantéma, hvězdnice, vřes) a stříbrná ( krásnohlávek, starček, ostřice). Tvoření podzimních zátiší se meze nekladou, záleží jen na vás, co vám bude v podzimních dnech dělat největší radost.

Rostliny vhodné pro podzimní výsadbu

Letničky: Okrasná kapusta (Brassica oleraceae), krásnohlávek (Calocephalus brownii

Dvouletky: macešky (Viola ×wittrockiana) a minimacešky (Viola cornuta), starček (Cineraria maritima)

Trvalky: zběhovec (Ajuga), barvínek (Vinca), dlužicha (Heuchera) , chryzantéma (Chrysanthemum), hvězdnice (Aster), ajanka pacifická (Ajania pacifica), okrasné trávy – ostřice (Carex), ozdobnice (Miscanthus), kavyl (Stipa)

Keře: Hebe, vřes obecný (Calluna vulgaris), vřesovec (Erica), dabécie (Daboecia cantabrica)

Ing. Jan Kopřiva