OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Kaktusy

Kaktusy patří mezi sukulentní rostliny a mezi nimi tvoří zvláštní skupinu. Pro jejich atraktivní a neobvyklý vzrůst se na ně právem upíná zájem pěstitelů. Kaktusy vzbuzují nadšení nejen u odborníků nebo sběratelů, ale zamilovali si je i běžní pěstitelé a zejména děti.

Přinášíme vám podrobný katalog kaktusů v naší nabídce včetně jejich popisu a pěstování:

Katalog kaktusů a jejich pěstování (PDF, 1689.56 kB)

Kaktusy najdeme na všech místech světa, i když všechny druhy pocházejí pouze z Nového světa, tady ze Severní a Jižní Ameriky. Jsou to rostliny, které rostou na vyprahlých místech, kde musí obtížně hospodařit s vodou. Některé kaktusy vydrží bez vody celé měsíce, některé dokonce i roky. Oproti jiným sukulentům je pro ně charakteristický především zvláštní tvar těla, jejich ostny jsou v podstatě přeměněné listy. Různé druhy kaktusů navíc rostou v naprosto rozdílných podmínkách, některé jsou tak teplomilné, že nesnesou pokles teplot pod 15°C, jiné naopak snesou i mráz. Jsou kaktusy, které potřebují k životu polostín a jiné, které přežívají na vražedném úpalu na pustých kamenitých plochách.

Pestrá a různorodá je také jejich velikost, jsou známé druhy velikosti několika milimetrů, stejně jako několika metrové sloupovité útvary kaktusů z amerických pouští. Rájem kaktusů je především Mexiko a země Jižní Ameriky, jako jsou Bolívie nebo Peru. I mezi nimi najdeme rozdíly, zatímco ve Střední Americe najdeme nám typicky známé kaktusy v pouštích, v Jižní Americe se vyskytují kaktusy na loukách a travnatých plochách mezi běžnou vegetací, kde krásně kvetou.

Pěstování kaktusů v našich podmínkách

V našem zahradnictví najdete jak kaktusy od českých pěstitelů, tak z holandského dovozu. Liší se zejména tím, že české kaktusy jsou zvyklé na režim klidu, kdežto holandské se nechávají celoročně narůstat na plantážích po celém světě, kde je jim dopřán dostatek světla i tepla i v zimním období. Takový kaktus narůstá do mnohem větší velikosti, protože jeho růst prakticky nic nezastavuje. V domácích podmínkách ovšem musíme i takovým kaktusům dopřát období klidu, protože zajistit jim celoročně odpovídající teplo i světlo by bylo v našich podmínkách hodně náročné.

Dobré přezimování je pro kaktusy velmi důležité. Zásadním krokem při pěstování kaktusů je skončit brzy na podzim se zálivkou a nechat kaktus lehce povadnout. Pro zimování je pak nejlepší umístit kaktus do chladné místnosti, kde nemrzne, a teplota by tam neměla být vyšší než 15°C. Kaktusy pro zimování světlo nepotřebují, takže jim bude vyhovovat i neosvětlená místnost. V únoru nebo březnu kaktus vyndáme na denní světlo do pokojové teploty a počkáme, než se znovu rozběhne růst. Poznáme to podle zazelenání středu, centrální vrchol kaktusu se při rozběhnutí růstu svěže zazelená, a až po té kaktus poprvé po zimě lehce zalijeme. Dobře zimovaný kaktus nám brzy půjde do květu. V létě lze kaktusy také přihnojit, ale nejpozději v srpnu by se mělo s hnojením skončit. Kaktusy většinou není potřeba přesazovat, pokud je to však nutné, není to snadná záležitost, je dobré mít pevné rukavice a s kaktusem zacházet nanejvýš opatrně. Základem pro pěstování kaktusů je především propustný substrát. Speciální substrát pro pěstování kaktusů koupíte i v našem zahradnictví. Kaktusy vždy zaléváme jen velmi mírně přímo do substrátu.

Většina kaktusů miluje letnění. Podle druhu vybereme místo, buď slunce nebo polostín, a nad kaktus umístíme průhlednou stříšku, aby na něj nepršelo. Jinak mu všechny ostatní proměny počasí budou více než vyhovovat. I když se to nezdá, pro růst kaktusu jsou dobré přirozené podmínky, jako je pokles nočních teplot nebo ranní mlhy. Letněný kaktus tak výborně prosperuje a navíc se vám na začátku podzim i krásně podzimně vybarví jehlice. Nezapomeňte ale kaktus před poklesem teplot včas schovat, mráz by je mohl vážně poškodit.