OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Postupy pro výsev paprik, rajčat a dalších druhů zeleniny

Termíny pro výsev paprik a rajčat se blíží. Přinášíme vám stručný popis, jak si doma dobře vyset a vypěstovat vlastní sazenice. Nezapomínejte na to, že základem je kvalitní osivo a odrůdy vhodné pro váš způsob a místo pěstování. Nebojte se u nás zeptat, rádi vám poradíme.

Papriky

Optimální termín pro výsev papriky je konec ledna a prvá polovina února. Jako výsevní substrát je výborný perlit. Tento substrát je prostý zárodků plísní a fytopatogenních hub, rostliny vytváří bohaté kořeny a výsev v podstatě nelze přelít. Přemokření je nejčastější příčinou neúspěchu při předpěstování papriky. Perlit je bez živin, mladé rostlinky musíme přepíchat asi 14 dní po výsevu do substrátu pro výsev a množení, nejlépe do sadbovačů o rozměrech 1,5×1,5 cm. V sadbovačích necháme rostlinky růst 4 – 6 týdnů, musí mít co nejlepší světelné podmínky, při teplotě kolem 20°C. Za dobu růstu v sadbovačích už můžeme papriky jednou nebo dvakrát přihnojit Kristalonem Start. Následně přesadíme papriky do květináčů přibližně o rozměrech 7×7 cm (v podstatě kelímek od jogurtu), které naplníme zahradnickým substrátem. Teplotu udržujeme kolem 20°C a rostlinám dopřejeme maximální světlo. Přesazené papriky v květináčích zůstanou až do výsadby. Papriky pravidelně jednou týdně přihnojujeme hnojivem Kristalon Start a také je možné začít je otužovat, především větrat. V půlce dubna už můžeme vysazovat rostliny do skleníku nebo fóliovníku a do volné půdy vysazujeme v polovině května po „zmrzlých“.

Rajčata

Rajčata vyséváme nejdříve v polovině února, lépe však začátkem března do substrátu pro výsev a množení. V únoru vyséváme rajčata určená pro skleníky a fóliovníky, rajčata do volné půdy je lépe vysévat až počátkem března. Za 1 – 2 týdny musíme vzešlé rostlinky přepíchat do sadbovačů, použijeme substrát pro výsev a množení. Po 3 – 4 týdnech rostliny přesadíme do květináčů minimálně o rozměrech 8×8cm se zahradnickým substrátem. Rostliny hnojíme jednou za 14 dní hnojivem Kristalon Start. Pro pěstování rajčat je nejvhodnější nízká teplota a slabší zálivka. Pro rostliny v květináčích postačuje teplota do 15°C. Pro sazenice rajčat je velmi důležité začít brzy s jejich otužováním. Rostlinám často větráme a dáváme je, pokud nejdou teploty k nule, přes den otužovat ven. Do fóliovníku vysazujeme v dubnu, do volné půdy pak stejně jako papriky v polovině května po „zmrzlých“. Sazenice rajčat můžeme už v květináčích ošetřit postřikem Kuprikol nebo biologickým přípravkem Alginur proti houbovým chorobám, které rajčata často napadají.

Salát, kedlubny, květák

Tyto rostliny můžeme začít vysévat už počátkem února do substrátu pro výsev a množení. Teplotu udržujeme okolo 18°C. Po 3 – 4 týdnech můžeme rostlinky přepíchat a přesadit do květináče, dále pěstujeme při teplotách v rozmezí 15 – 18°C minimálně dalších 8 týdnů, než přesadíme sazenice do venkovní půdy. Takto ošetřovaná rostlina bude mít kompaktní vzrůst a dobrý kořenový systém.

Nezapomeňte, že to nejlepší, co můžete pro své sazenice udělat, je dopřát jim to, co potřebují. Tedy maximum světla a vhodnou teplotu, zbytečně nepřetápět, sazenice brzy otužovat a současně je chránit před nepříznivými vlivy jako je přemokření nebo průvan. První sazenice salátu, kedluben, rajčat a paprik, které poputují do skleníků a fóliovníků, je často lepší koupit u odborníka, protože v té době jim většinou ještě nedokážeme zajistit doma optimální podmínky. Veškerou přísadu zeleniny můžete v příslušném období zakoupit v našem zahradnictví.

autor: RNDr. František Kopřiva