OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Balkónové rostliny

Právě v prodeji: surfinie, muškáty, fuchsie a další. V nabídce množství odrůd a barevných variací. Přijďte si vybrat ty nejkrásnější balkónové rostliny.

Během dubna nastává období, kdy se rozhodujeme, čím si vyzdobíme balkóny, terasy, okna, zahradní posezení aj. V této době se balkónové rostliny objevují v obchodech. Je však ještě čas a pokud nemáte vytápěný skleník, zimní zahradu nebo prosvětlenou verandu, ještě s nákupem balkónových rostlin vyčkejte. Většina těchto rostlin je teplomilná, nesnáší teploty pod bodem mrazu. Ideální doba pro výsadbu je přelom dubna a května. Ovšem minimálně do poloviny května je třeba hlídat noční teploty, aby neklesly pod 0°C, v tomto případě je nutné rostliny přikrýt, případně na noc schovat.

Nejdůležitější pro krásný balkón je volba správného druhu rostlin, je třeba rozlišovat stanoviště, kde svítí celý den slunce a takové, kde je po celý den stín. Květin na slunečné stanoviště je celá řada. Nejméně náročné na pěstování jsou muškáty, narůstají do velkých převisů a nejsou až tak náročné na zálivku. Mezi rostliny, které narostou do větších rozměrů patří ještě surfínie. Rostou mnohem rychleji než muškáty, ale mají větší nároky na zálivku a hnojení. Z ostatních rostlin vhodných na slunce by se daly vybrat druhy jako millionbells, sporýš, dvojzubec, bakopa, plecranthus, a mnoho dalších. Tyto rostliny jsou vhodné do menších nádob, závěsných květináčů a do míchaných výsadeb. Do stínu pak volíme begónie, fuchsie a balzamíny.

K dosažení úspěchů při pěstování je důležité vybrat vhodnou nádobu, použít čerstvý originální substrát pro balkónové rostliny, do substrátu přidat hnojivo s dlouhodobý účinkem a vysadit zdravé rostliny. Pak už jen stačí pravidelně zalévat, jednou za týden přihnojit tekutým hnojivem a hlídat, zda rostliny nenapadli škůdci. V případě napadení použijte vhodnou chemickou ochranu.

Vzhledem k široké nabídce rostlin si můžete vybírat z různých barev a tvarů, nádoby můžete osazovat jedním druhem nebo kombinovat druhy, které se barevně, tvarově nebo i vzrůstem doplňují. Pokud si nevíte rady s výběrem správných rostlin, je nejlepší se obrátit na odborníka a nechat si poradit. Pro letošní sezónu jsme pro vás nachystali krátký přehled druhů, které se stále těší velké oblibě, a také nejnovějších trendů a zajímavostí.

Tradičně se u nás největší oblibě těší červené převislé muškáty, zejména odrůda Imperial Red, která má jednoduché červené květy, které nejsou sice tak obrovské, za to vytváří ty největší převisy. Tato odrůda má také růžovou, bílou a fialovou mutaci, ale nejčastěji prodávané jsou muškáty v červené barvě. Někteří pěstitelé také s oblibou barvy kombinují, zejména červenou a bílou barvu nebo růžovou a bílou. Z plnokvětých odrůd jsou velmi oblíbené barevné variety odrůdy Blizzard, která má krásné velké květy, i když nevytváří tak bujné převisy jako muškáty s jednoduchým květem. Jako každý rok se na trhu obejvuje řada novinek, letos vám doporučujeme zejména nové barvy u muškátů vzpřímených s okem a žíhaných, jako je tomu u odrůdy např. Americana. Další novinkou jsou hybridy, které v soubě kombinují převislé a vzpřímené formy. Tyto muškáty zpočátku utvoří keříčkový vzhled, který později přerůstá do převisu. Velmi krásné jsou polopřevislé muškáty odrůd Caliente nebo Calliope. Vašim muškátům se bude dařit nejlépe na jižní nebo jihovýchodní straně domu, ale celkem dobře porostou téměř kdekoliv. Více informací o muškátech najdete na: http://www.zahradnictvisebrov.cz/muskaty a katalog odrůd muškátů jsme pro vás připravili zde: http://www.zahradnictvisebrov.cz/katalog-muskatu

Ze surfinií patří léta mezi nejoblíběnější a nejbohatěji kvetoucí odrůda Shihi Purple v červenofialové barvě, která se léta drží mezi nejprodávanějšími odrůdami surfinií. Mezi letošní novinky budou patřit zcela jistě surfinie s tzv. table růstem, tedy spíše kompaktní formy, které jsou vhodné zejména k dekoraci stolů nebo nádob. Zvlášť efektní je červená odrůda Table Red. Další zajímavostí letošní sezóny je řada surfinií Desingner, ve které najdete zejména surfinie s dvoubarevnými květy v podobě různých hvězd ve středech květů nebo jinak zbarvených okrajů. Pramatky surfinií – petúnie se stále těší oblibě v záhonových i nádobových výsadbách zejména pro svou nízkou cenu a velmi široké spektrum barev. Více o pěstování surfinií a jejich druzích najdete v našem článku: http://www.zahradnictvisebrov.cz/…jeste-nevite

V letošním roce máme také v nabídce zcela novou barevnou škálu millionbellsů, včetně nových plnokvětých a millionbellsů s obřími květy. U millionbellsů už se podařilo odstranit časté odumírání rostlin a nové odrůdy jsou velmi životné a odolné. Novinkou je také výsadba rostlin v kombinaci více barev v jednom květináči. Thumbeliny máme nyní také v plnokvěté formě a v nových odstínech.

Z dalších balkónových rostlin doporučujeme pro tuto sezónu nové krásně barevné sorty verben. Tyto balkónovky někdy bývají neprávem opomíjeny, ale mají krásné spektrum barev a množství květů. Novinkou budou i nové barevné kombinace bidensů, k loňské bílé letos přibudou bidensy v barvě oranžové a oranžové s okem. Dále z naší nabídky pro slunečná místa doporučujeme šruchy, gazánie a okrasné tabáky.

Pro stinnější místa pak nabízíme tradiční fuchsie, begónie, netýkavky a voskovky. Nové speciální voskovky v letošní nabídce jsou mnohem většího vzrůstu, dosahují až několika desítek centimetrů a jsou velmi dekorativní. Současně jsou tyto druhy určeny i pro slunečná místa.

Strukturální zeleň

Pod tímto pojmem si můžete představit množství balkónových rostlin, které nekvetou nebo jejichž květy nejsou příliš výrazné. Z nejoblíbenějších doporučujeme určitě plecranthus, který zůstává stálicí pro svůj úžasný dekorativní vzhled, i pro svoji schopnost odpuzovat hmyz. Doporučujeme ho ovšem vysazovat do samostatné nádoby, protože má tendenci své okolní sousedy zcela přerůst a zadusit. Dalším skvělým doplňkem kvetoucích rostlin nebo samostatně dekorativní rostlinou je pélea, která má svěže zelené kapradinové listy. Iresina zase nabízí škálu barev od zelené až po čevenou a fialovou.

Pro velmi slunná místa pak doporučujeme apténii, což je tučnolistá rostlina, která krásně dekoruje listem, a současně i v meší míře kvete nebo gnaphalium s jemnou barvou listů. Rostlina, která vám udělá zelenou záplavu listů a současně z ní budete mít také užitek je ipomea, konkrétné Ipomea Batatas, ze jejichž kořenů pak na konci sezóny sklidíte úrodu sladkých brambor. Tenká hustá tráva skřipina, která tvoří na koci svých listů efektní kuličky, se doporučuje vysázet pro hezký vzhled třeba mezi kvetoucí begónie. Stále oblíbenější zelenou balkónovkou je také převislý bambus, který letos nabízíme v nové panašované formě.

A na závěr nezbývá nic jiného než popřát hodně radosti z pěstování rostlin.