OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Surfinie – co o nich ještě nevíte

Když začátkem devadesátých let japonská firma Suntory představila svůj nový výpěstek označený chráněným názvem surfinia, málokdo z odborníků si uvědomoval, že jde v tomto oboru o revoluci. Je opravdu příznačné, že první odrůda se nabízela pod názvem Revolution. Její poněkud menší květy byly sytě červenofialové. Přednosti nové odrůdy však nespočívaly v barvě nebo velikosti květu, ale v naprosto jiných parametrech.
Vegetativně množený kříženec notoricky známé petunie a nějakých neznámých divokých příbuzných vykazoval naprosto neuvěřitelně bujný růst a odolnost vůči povětrnosti. Pro ilustraci těchto vlastností uvedu vlastní zkušenost: v roce 1994 jsme vystavovali na Floře Olomouc sortiment méně známých balkonovek. Největší pozornost návštěvníků poutaly nádoby osazené surfiniemi s dvoumetrovými převisy doslova obalené stovkami květů. V pátek, který předcházel otevření výstavy, se nad Olomoucí přehnala letní bouře. U sousední expozice sortimentu klasických petunií byly v podstatě odstraněny všechny květy a velká poupata, surfinie zůstaly prakticky nepoškozeny, expozice vypadala, jako by byla instalována až po bouři.

Odrůda Revolution byla v sortimentu minimálně do roku 2005, její nejsilnější zbraní byla právě odolnost vůči nepříznivému počasí.
Další odrůdou byla již velkokvětá kráska Violet Wonder, kterou množilo a distribuovalo známé zahradnictví Starkl Čáslav. Světle fialovorůžová barva se zákazníkům nelíbila a odrůda přežila pouze jednu sezonu po nástupu odrůdy Shihi Purple, která i dnes je základní odrůdou sortimentu surfinií. Předností této odrůdy jsou velké květy výrazně purpurové barvy, bujný růst, odolnost proti dešti, snáší jarní i podzimní mrazíky, odolává padlí. Podmínkou úspěchu je kvalitní substrát s kyselou reakcí po celou sezonu, dostatek živin v dávkách, které pro jiné balkonovky znamenají smrtelné nebezpečí.
Od popisovaných pionýrských dob firma Suntory uvedla na trh desítky odrůd s ochranným názvem surfinia. Některé zazářily krátce, jiné jsou stále v sortimentu.
Kromě řady surfinia se objevila celá škála vegetativně množených petunií, které byly na trh uváděny pod různými, obvykle také chráněnými, názvy, např. Sanguna , Petitunie, Tumbelina a další.
Surfinie jsou v této skupině u nás nejrozšířenější. Kromě odolnosti a barevné škály přispívá k jejich oblibě a dostupnosti i to, že máme v České republice licenčního množitele.

Mezi stálice patří velkokvěté odrůdy

Shihi purple – červenofialová, White – bílá, Blue – modrá, Hot Pink – růžová s kresbou.
Drobnokvěté: Blue vein – modrá s tmavým středem, Pink vein – růžová s tmavým středem.
Kromě základního sortimentu se nabízí další barevné odstíny. V podstatě chybí jen jasně červená a sytě žlutá odrůda.
Vyskytují se i odrůdy plnokvěté označované jako surfinia Double. Některé běžně nabízené sorty mají v názvu označení PATIO nebo TABLE. Jde o sorty bez převisu, kompaktního růstu a s vodorovně položenými květy. Odrůdy jsou určeny pro výsadbu nádob, kde je převis nežádoucí. Naopak odrůdy označované REPENS mají výrazně větší převisy než odrůdy klasické. Neznalost vlastností jednotlivých odrůd může způsobit zklamání z dosažených výsledků. Náhodná kombinace klasické surfinie a PATIO typu nebude zdařilá výsadba.

Jak se vyvarovat úskalím

Surfinie jsou licenčně množené květiny. Pro jejich množení, pěstování a distribuci platí jistá pravidla. Mezi základní patří, že musí být při distribuci opatřeny etiketou, která obsahuje přesný název odrůdy a je dokladem, že pěstitel zakoupil sadbu u licenčního množitele. Pokud kupujete rostliny v našem zahradnictví, obsluhující personál Vám poskytne úplné informace.
Ve snaze usnadnit našim zákazníkům nákup těchto balkonových rostlin jsou surfinie nabízeny ve třech skupinách. Naše snaha bude, aby tyto odrůdy byly k dispozici po celou hlavní sezonu a takto pojatá nabídka zjednodušila orientaci v sortimentu. Zákazník si jednoduchým výběrem zvolí barvu a habitus rostliny a při své další návštěvě a případném dalším nákupu může dokoupit rostliny stejného druhu, případně volit kontrastní barvu nebo jiný habitus rostlin.

Vybraný sortiment obsahuje nejvýraznější druhy v daných skupinách.

Skupina 1 – klasik:
Surfinia Shihi purple – červenofialová

Surfinia Hot Red – růžová s červenou kresbou
Surfinia White- bílá

Surfinia Giant Purple Picotee – červenofialová s okrajem Surfinia Blue – modrá

Skupina 2 – kompakt:
Surfinia Table Salmon Red – lososová
Surfinie Table Dark Red – tmavě červená
Surfinia Salmon Vein – lososová s tmavým okem

Skupina 3 – speciál:
Tumbelina Cherry Riple Red/White bicolor – plnokvětá červenobílá
Petunia Designer Corona Ametyst – fialová s bílým okem
Tumbelina Priscilla – plnokvětá modrofialová
Tumbelina Inga – plnokvětá růžová
Petunia Designer Corona Rose Rim – růžová s bílým okem

Mimo této ucelené celosezónní nabídky budou v prodeji i další odrůdy vegetativně množených petunií skupiny Surfinia,Tumbelina, Petitunia, Sanguna atd. Informace o těchto odrůdách získáte od našeho personálu nebo z licenční etikety.

RNDr. František Kopřiva (článek převzat ze Zpravodaje 01/2012)