OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Sesazované nádoby v zimním období

I v zimním období si můžete vyzdobit terasu, okna či vstup do domu živými rostlinami. Je však potřeba vybrat vhodné druhy a případně si výsadbu dozdobit např. vánočními ozdobami pro atraktivnější vzhled v období adventu.

Vhodné rostliny:

Skimie japonská (Skimmia japonica ´Rubella´)

Libavka polehlá (Gaultheria procumbens)

Kostřava (Festuca glauca)

Krásnohlávek (Calocephalus brownii)

Cesmína (Ilex)

Jehličnany

Nabídka mrazuvzdorných rostlin pro výsadbu nádob je zúžená. Je to dáno extrémními podmínkami v našem klimatickém pásmu. Ale i přesto se najde dostatek druhů rostlin, které jsou přes zimu zajímavé svými listy, plody či poupaty. Snad nejčastěji používanou rostlinou je nízký stálezelený keř Skimie japonské (Skimmia japonica ´Rubella´), který od podzimu do jara zdobí sytě červená poupata.

Oblíbenou rostlinou je stálezelený půdopokryvný keřík libavka polehlá (Gaultheria procumbens), jehož plody, připomínající plody brusinek, zdobí rostlinu též od podzimu do jara. Oba tyto keříky vysazujeme do substrátu pro kyselomilné rostliny. Další atraktivní rostlinou pro toto období je Cesmína (Ilex), neopadavý listnatý keř se zelenými nebo žlutozelenými listy, u kterého se taktéž vytváří na zimu červené bobule. K sesazování nádob jsou vhodné i malé rostlinky cypřišů (Chamaecyparis), zeravů (Thuja). Jako vhodnou dekoraci ke vstupu můžeme použít i vánoční stromky v kontejnerech, vhodná je např. jedle kavkazská (Abies nordmanianna) Zajímavý prvek v sesazovaných nádobách vytváří letnička krásnohlávek (Calocephalus brownii). Tato rostlina sice vymrzá, ale po celou zimu si ponechává svůj dekorativní vzhled.

Po zasazení rostlin můžeme nádoby ozdobit pro období adventu. Barevné ladění a druh dekorací může být libovolný. Zaleží, co se komu více líbí. Dekorace je nutné řádně upevnit, aby odolávaly povětrnostním podmínkám.

Po Vánocích se do nádob můžou umístit různé formy krmení pro ptáčky, případně do větších nádob i krmítka a sesazované nádoby dostanou opět jiný vhled. I přes zimu je nutné výsadbu zalévat, aby mráz rostliny nevysušil. Vhodné je udržovat substrát mírně vlhký a zalévat v období, kdy povolí mrazy.

Text: Ing. Jan Kopřiva, aranžmá: Irena Freiwaldová