OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Muškáty

Muškáty, které si kupujete u nás v zahradnictví, k nám původně přicestovaly až z horké Afriky. A nejsou to jen muškáty z našeho zahradnictví, prakticky všichni zahradníci v Evropě už dnes používají k pěstování muškátů řízky, které pocházejí z matečních rostlin z jižní části polokoule. Letité zkušenosti totiž přesvědčily i náruživé řízkovače muškátů, kteří dříve brali řízky z matečních rostlin zimujících u nás, že tohle není to pravé ořechové, a že řízky, které k nám přiletí počátkem roku z Keni nebo Izraele, mají neskonale lepší schopnosti růstu.

V našem zahradnictví nabízíme čtyři základní druhy muškátů: převislé, vzpřímené, polopřevislé, které jsou kombinací prvních dvou, a velkokvěté. V našich sklenících je najdete už od poloviny března. Nabízíme široké spektrum barev od stále nejoblíbenější klasické červené barvy po odstíny temně červené, růžové, bílé, fialové, s okem nebo žíhané.

Řízkováním se množí všechny druhy muškátů, výjimku tvoří pouze některé vzpřímené odrůdy muškátů, které se množí z osiva. Tyto muškáty bývají velmi odolné vůči rozmarům počasí a používají se proto zejména pro parkové úpravy. Jejich růst je velmi bujný a při jejich pěstování je nutné použití retardátoru.

Hlavním problémem řízkováním matečních rostlin v domácích podmínkách je jejich zdravotní stav. Rostliny, ať je zimujete sebelépe, bývají po zimě bledé a vytáhlé a často i napadené nemocemi. Řízky z takových rostlin většinou nemají nejlepší základ a jejich růst je tímto poznamenaný. Většina zahradnických podniků proto nemá vlastní matečnice a používá právě výhonky, které v obrovském množství přilétají do Evropy z Afriky nebo Blízkého východu. Vždyť Afrika je přece jen původním domovem muškátů. Mateční rostliny v těchto oblastech tak mají stabilně optimální podmínky pro svůj růst a řízky z těchto rostlin jsou vitální a také zdravé, protože výhonky jsou neustále fytosanitárně sledované.

V Evropě se pak výhonky nechají zakořenit při teplotě 15 – 20 °C a za týden až deset dní už jdou do distribuce. V zahradnictvích se zakořeněné řízky přesadí do kontejnerů příslušných rozměrů a dalších 6 – 10 týdnů pak trvá dopěstování rostlin do požadované velikosti, obvykle při 15 °C. Muškáty jsou dnes u pěstitelů opět na vzestupu, i když počátkem devadesátých let minulého století je na nějakou dobu vytlačily z jejich trůnu surfinie. Nyní však zažívají muškáty velký comeback a znovu se z nich stala nejprodávanější balkónová rostlina. V našem zahradnictví prodáme každý rok na 70 tisíc rostlin.

Nejoblíbenějším druhem jsou stále muškáty převislé (peltatum) s jednoduchým květem, to jsou přesně ty, které utvoří na vašem okně nebo balkóně ten největší a nejbohatší převis. Nejprodávanější barvou u převislých muškátů zůstává červená barva a až daleko za ní jsou další barvy, především růžová a lila. Převislé muškáty lze koupit i jako plnokvěté, které mají velké květy, ale oproti převislým muškátům s jednoduchým květem nevytvářejí tak bohatá květenství. Muškáty vzpřímené (zonale) jsou stále oblíbené už od dob našich babiček, které měly na svém okně vždy nějaké ty červené vzpřímené muškáty. Dnes už nabízíme nepřebernou nabídku barev a tvarů květů, velmi krásné jsou vzpřímené muškáty dvoubarevné, s okem nebo žíhané. Tyto druhy doporučujeme vysadit zejména na místa, kde máte posezení nebo kde dobře vidíte tak, abyste se zblízka mohli kochat nádherou květů. Oblíbená se stává i kombinace obou těchto skupin tedy muškáty polopřevislé, které vám zaručí krásný pohled na vaše okna zvenku i zevnitř.

Pěstování

Podmínkou úspěšného pěstování muškátů je především dokonalá sadba. Zdravé a kvalitní rostliny bez napadení viry nebo škůdci jsou pro budoucí bohatá květenství zásadní. Sazenice muškátů v perfektní kondici nabízíme už od počátku března. Pokud si je u nás zakoupíte už v této době, je nutné mít pro ně vhodné místo, protože muškáty je možné dát ven až koncem dubna.

Sazenice muškátů po zakoupení přesaďte do truhlíků nebo nádob, ve kterých je budete pěstovat. Příliš malé sazenice uvítají ještě mezipřesazení do větších sadbovačů nebo květináčů. Obecně platí, že čím větší nádoba a množství substrátu, tím lepší je to pro rostliny. Na substrátu se vyplatí nešetřit, v našem zahradnictví používáme pro všechny naše rostliny výhradě špičkové substráty od německé firmy Klasmann. Stejný substrát používáme i při osazování truhlíků našim zákazníkům. Při výběru substrátu dbejte především na jeho strukturu, určitě by měl obsahovat kokosové vlákno, které je duté, a díky této své vlastnosti skvěle vede k rostlinám vodu i vzduch. Z vlastní zkušenosti také doporučujeme obohatit substrát ještě o zásobní hnojivo, nejlépe typu Osmocote, které se uvolňuje postupně, a vydrží 4 – 6 měsíců.

Při vysazováni muškátů do truhlíků doporučujeme na 60 cm truhlík dávat maximálně tři rostliny, pro 40 cm truhlík pak dvě rostliny, větší hustota rostlin je jejich celkovému růstu spíše na škodu. Muškáty by se pak měly udržovat při teplotě do 20 °C, než je možné dát je koncem dubna ven. Ideální umístění pro muškáty je osvětlená strana, prakticky od jihovýchodu až po jihozápad. V péči o muškáty je důležité vyvarovat se zejména jejich přelití. Jinak jsou tyto rostliny poměrně nenáročné a vděčné. Použití preventivních postřiků není u muškátů nutné. Hnojit doporučujeme od zakoupení až do poloviny června startovacím hnojivem nejméně jednou týdně. Poté hnojíme hnojivem pro muškáty nebo balkónové květiny až do konce sezóny, pravidelně a často hnojené rostliny mají krásně zelenou barvu listů a bujně rostou.

Katalog muškátů z naší nabídky naleznete také na našich stránkách: http://www.zahradnictvisebrov.cz/katalog-muskatu