OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Úklid podzimní zahrady

S přípravou zahrady na zimu není v podstatě potřeba spěchat. Výjimkou jsou rostliny, kterým škodí i velmi slabý mrazík, takže uklidit by jste měli už všechny hlízy begónií, jiřinek a mečíků a všechny rostliny z terasy jako jsou hořcové stromky, oleandry, mandevilly, lilky, mračňáky a další.

Hlízy rostlin, které jsme vykopali a očistili jemně od zeminy, necháme trochu oschnout a můžeme je zabalit do novin nebo si nachystáme bedýnku se suchou rašelinou nebo pilinami a uložíme je do nich. Pro zimování jiřinek doporučujeme vlhčí sklep, pro begónie a mečíky spíše sušší.

Rostliny z truhlíků

Co se týká ostatních rostlin v truhlících, vyplatí se zazimovat některé odrůdy fuchsií, ale například muškáty zimovat příliš nedoporučujeme. Rostliny často trpí přes zimu různými chorobami a těžko jim vytvoříme v zimě podmínky jako mají v Izraeli nebo střední Africe. Rostlinám po přezimování u nás se většinou nedaří tak rychle obrazit do podoby pěkné rostliny a často trpí zejména houbovými onemocněním. Rostliny, které koupíte u nás na jaře cestovaly jako malinké řízky z teplých krajin a dopěstovali jsme je v našich sklenících a jsou to o silné, bujné a velmi dobře prokořeněné rostliny.

Pro zimování dřevin z terasy je ideální mít nevytápěný skleník. Rostliny do něj přesuneme ještě před prvním mrazem. Seřízneme pouze nutné části, tak abychom rostlinu dokázali přestěhovat. Jinak všechny rostliny seřízneme až na jaře. Přes zimu rostliny zaléváme jen velmi málo a průběžně kontrolujeme jejich stav.

Stromy a keře

U stromů a keřů platí známé doporučení, co kvete na jaře, zkracuje se v létě a co kvete v létě, zkracuje se na jaře. Stromy a keře tedy v nejlepším případě nezkracujeme vůbec, pokud je to nutné, tak velmi málo a opatrně. Kolem keřů a stromů není dobré zrývat půdu před zimou, to si klidně nechejte až na jaro. Ale můžete půdu pod keři a stromy zamulčovat nejlépe kůrou nebo štěpkou. Choulostivější druhy jako jsou třeba magnólie nebo japonské javory proti silným mrazům ochrání zabalení do juty. V našem zahradnictví už koupíte jutové kryty ušité přímo na stromky a keře.

Okrasné trávy

Trávy před zimou nezastřihujeme, opět si tuto práci necháme až na jaro. Pro vysoké druhy travin jako je pampová tráva uděláte nejlépe, když jejich vrcholy svážete provázkem do legračních strašáků. Voda a mráz se tak nedostane do trsů a rostlina dobře přezimuje. Okrasné trávy pak sestřihněte hluboko brzy na jaře než začne rašit nová tráva.

Okrasné záhony

Záhony s trvalkami a dalšími rostlinami ochráníme před zimou nejlépe mulčováním. My z vlastní zkušenosti doporučujeme jako nejlepší materiál mulčovací kůru, která se dá snadno rozhrábnout a i na jaře se jednoduše vyhrabává ze záhonů. Můžete použít i rašelinu nebo štěpku. Ochranu pomocí netkaných textilií a fólií nedoporučujeme dávat příliš brzy, ideální je až při lehkém mrazíku. Mulčovat už můžete klidně dříve. Lehce namulčovat doporučujeme i letos vysazené cibuloviny. Jinak stříhání a hrabání zbytků odkvetlých trvalek je spíše estetickou záležitostí, klidně to udělejte až při jarním úklidu zahrady. Můžete se tak těšit celou zimu z pohledu na krásné, sněhem nebo námrazou pokryté, odkvetlé rostliny. Pokud máte zahradu v rovině, je dobré před zimou záhony i samostatně rostoucí rostliny přihnojit.

Zazimování růží

Všechny růže doporučujeme na zimu přihrnout vrstvou zeminy do výše asi 20 cm, nebo ještě přikryjeme chvojím či listím. Nahrnování zeminou je jednak ochranou před zimními mrazy, zároveň chrání rostliny při jarní výsadbě před nočními mrazíky a odpařováním (vysycháním), protože kořeny nejsou schopny dostatečně zásobovat nadzemní část vodou. Teprve při rašení za příznivého počasí opatrně zeminu odhrneme, nejlépe za podmračného počasí nebo za deště. Stromkové růže chráníme speciálním obalem nejlépe z prodyšné netkané textilie světlé barvy. Kromě mrazu růžím škodí hlavně jarní sluníčko kombinované s nočními mrazíky. Stromkové růže vyvazujeme jak v místě očkování (těsně pod korunkou), tak uprostřed kmínku.

Zeleninová zahrada

Co se týká zeleninové části zahrady, tu je naopak potřeba obstarat už nyní. Nejlepší je zrýt zeleninové záhony v hrubé brázdě a zarýt kompost nebo hnůj.

Vysazujte, vysazujte, vysazujte

Nezapomeňte, že listopad je nejlepším měsícem pro výsadbu všech dřevin. Zejména je vhodná výsadba všech prostokořenných dřevin včetně ovocných stromků. A kontejnerované dřeviny můžete kromě velkých mrazů vysazovat prakticky celoročně.

Ať se práce na zahradě daří a vy se můžete těšit na příští sezónu.

RNDr. František Kopřiva