OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Trvalky a keře na stinnou terasu

Stinná terasa je v létě vyhledávaným místem odpočinku mnohých z nás. Mít na této terase osázené nádoby rostlinami nám zpříjemní prostředí pro spočinutí v horkém letním dni. Co do nádob však vysadit, když v polostínu až stínu se většině jednoletých rostlin nedaří? Rostliny, které tyto podmínky zvládnou a přitom nejsou moc náročné na údržbu, nalezneme mezi trvalkami.

Velmi oblíbenou stínomilnou rostlinou nejen do nádob je bohyška (Hosta). Bohyška patří mezi trvalky nápadné svými listy, často dvoubarevnými nebo panašovanými. Ty vyrůstají v hustých trsech a dle kultivaru v různých velikostech, od drobných až po velkolisté s čepelí přes 20 cm širokou. V příhodných podmínkách také kvete. Nafialovělé trubkovité květy vyrůstají v hustých hroznech na dlouhých stopkách od června do srpna. Bohyška začíná dle průběhu počasí rašit koncem března a již v květnu má listy plně vyvinuté a přirůstají další, vegetační sezónu ukončuje během září s prvními mrazíky. Bohyška bez problémů přezimuje venku a po dvou letech v nádobě je vhodné ji zmenšit trs a přesadit ji do čerstvého substrátu. Bohyšky jsou dostatečně výrazné na to, aby zákoutí na terase zkrášlily samy. Buď instalujeme jednu nádobu s bohyškou s větším vzrůstem, nebo vysadíme několik různě velikých květináčů bohyškami odlišného vzrůstu a zabarvení listů a vytvoříme tak pestré zátiší. Čechrava zahradní (Astilbe x arendsii) je až 60 cm vysoká stínomilná trvalka, která má ráda kyselou půdu a vlhko, podle toho volíme i substrát při výsadbě do nádoby. Čechravy mají dlouze řapíkaté, dvakrát až třikrát trojčetné listy. Rostliny kvetou v letních měsících a lodyhy nesou laty květů v barvách bílé, růžové, či karmínově červené.

Vytrvalou skupinou rostlin, které snesou stín a jsou vhodné i jako solitéry do nádob jsou kapradiny, jež se při vhodné péči uplatní svojí svěží zelenou barvou. Kapradiny stín milují a potřebují také kyselou, humózní, stejnoměrně vlhkou půdu. Do nádob volíme středně vzrůstné druhy, které dosahují výšky 35 – 50 cm : žebrovnice různolistá (Blechnum spicant), měříkovec (Cyrtomnium falcatum), osladič (Polystichum setiferum ´Proliferum´). Pokud je na terase dostatek místa, můžou se zvolit i vzrůstnější jedinci, kteří dosahují výšky až 70 cm, a to pérovník pštrosí (Matteucia struphiopteris) nebo papratka samičí (Anthyrium filix-femina).

Do menších nádob je vhodná rostlina pachysandra vrcholová (Pachysandra terminalis). Tento stálezelený, výběžkatý polokeřík dorůstá výšky 10 – 30 cm. Má listy leskle kožovité, hrubě zubaté, nahloučené na konci dužnatých, později dřevnatějících výhonů. Kvete v dubnu a květnu drobnými bílými kvítky ve vzpřímených klasech.

Barvínek (Vinca minor) je stálezelený polokeř, vysoký pouze 10 – 15 cm. Má plazivý vzrůst a výhony až 50 cm dlouhé. Na terasu je vhodný do vícedruhových výsadeb, kde přes okraj nádoby vytváří převis vstřícných, temně zelených listů. Barvínek kvete v dubnu a květnu modrými květy, které vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů.

Vhodným doplňkem k trvalkám jsou kvetoucí keře hortenzií (Hydrangea macrophylla). Hortenzie mají rády polostín, humózní a kyselou půdu. Díky své barevné rozmanitosti květů od bílé, přes růžovou, fialovou a modrou vnesou do stinné terasy pestré oživení. Rostliny v době vegetace zaléváme pravidelně a hojně, nesmí dojít k přeschnutí jejího kořenového balu. Hortenzie špatně snáší tvrdou vodu. Pokud se rozhodneme hortenzie pěstovat v nádobách, je vhodné je dobře zazimovat, neboť v příštím roce pokvetou pouze z dvouletého dřeva, tudíž neprovádíme ani hluboký řez. Případně zvolíme hortenzie řady Endless Summer nebo Forever and Ever, které kvetou i na jednoletém dřevě. Hortenzie jsou krásné samy o sobě, ale vyniknou i v kombinaci s bohyškou, barvínkem či kapradinou. Zvolíme buď větší nádobu, do které vysadíme kombinaci zmíněných rostlin dle výšky, nebo vytvoříme kompozici několika nádob, z nichž každá bude obsahovat vždy jeden druh rostlin.

Ing. Jan Kopřiva

Zahradnictví u Kopřivů s.r.o.