OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Trvalky

Trvalky se u nás říká všem druhům rostlin, které mají nedřevnatý stonek a přezimují ve volné půdě po dobu několika let. Každý rok na jaře vždy znovu ze země vyrazí nové listy a rostliny většinou každý rok kvetou a vytváří semena. Výraz trvalky pochází z latinského Perenae, což znamená vytrvalý. Český výraz trvalky se nakonec ujal více než původní označení pereny, které se dnes užívá spíše v odborných zahradnických kruzích.

V našem zahradnictví dnes nabízíme každoročně obrovské množství trvalek. Nyní je čas kvetení všech v létě kvetoucích trvalých rostlin, v naší nabídce je nyní najdete v plném květu a vzrůstu. Můžete si tak vybrat optimální velikost, barvu i tvar rostlin do vašich trvalkových záhonů. Teplé počasí výsadbě rostlin nebrání, všechny rostliny jsou kontejnerované a při důkladné zálivce se skvěle ujmou.

Při výběru trvalek vždy bereme na vědomí místo, kam je chceme zasadit, některým prospívá plné slunce, jiné budou rády za polostín nebo stín. Různé druhy trvalek požadují různé přírodní podmínky, podle jejich potřeb je dělíme do zhruba pěti klimatických typů. Máme trvalky, které pěstujeme v mírném a vlhkém podnebí, další v mírném a sušším podnebí, některé potřebují teplejší suché podnebí, jiné teplejší a vlhké podnebí a poslední skupina vyžaduje subarktické podnebí. Obecně platí, že každá nadmořská i zeměpisná šířka má své typické druhy trvalek. Výhodou Střední Evropy je, že nabízí optimální podmínky různým skupinám trvalek, ať už to jsou vlhká a stinná místa ve vyšších polohách, nebo slunná a teplá místa v nížinách. S výběrem těch nejvhodnějších druhů trvalek vám vždy rádi poradíme. Naši zahradníci mají letité zkušenosti s jejich pěstováním a rádi se s vámi podělí o užitečné praktické rady, které jinde nevyčtete. Řadu rostlin nabízíme v různé velikosti kontejnerů, vedle menších sazenic, které nabízíme od jara, u nás můžete od léta zakoupit už velmi rozrostlé rostliny.

Pěstování

Před výsadbou trvalek myslete na to, že budou na svém stanovišti řadu let. Půdu proto důkladně připravte a pozemek důkladně očistěte od plevele do hloubky. Vyhneme se pak pracnému odplevelování a utiskování mladých rostlin. Před vysazováním nového záhonu si rostliny vždy rozmístěte ještě v květináčích po ploše tak, abyste viděli, zda jsou vzdálenosti rostlin optimální. Vždy mějte na paměti to, jak asi bude vypadat dospělá rostlina. Rostliny asi hodinu před výsadbou důkladně zalijte a z květináčů je vyjměte až těsně před vysázením, vyhnete se tak přeschnutí kořenového balu a možného zavadnutí rostliny. Pro každou rostlinu vyryjte lopatkou nebo rýčem odpovídající díru v zemi, vyklepněte rostlinu z květináče a dejte do země, nahrňte půdu zpět a důkladně přitlačte nebo přišlápněte. Rostlinu, pokud neprší, každý den důkladně zalévejte. Je dobré rostlinu po týdnu přihnojit ve vodě rozpustným startovacím hnojivem, aby dobře zakořenila. V průběhu sezóny pak hnojte hnojivem pro typ rostliny určeným podle návodu. Na podzim pak můžete odstranit uschlé nebo zmrzlé vrchní části rostlin. Některé trvalky potřebují v případě tuhé zimy bez sněhu ochrannou přikrývku z chvojí nebo listí. Díky trvalkám se budete každý rok těšit z krásného záhonu. Největší pozornost je jim potřeba věnovat první rok po výsadbě, to se týká zejména zálivky, potom už tolik péče nepotřebují. Většinou si vystačí s atmosférickými srážkami, ve velmi suchých létech je však potřeba rostliny zalévat, aby nestrádaly a dobře rostly. V naší fotogalerii najdete některé známé i méně známé druhy trvalek pro inspiraci i potěšení.