OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Střevíčník (Cypripedium) – zahradní orchidej

Zimovzdorná venkovní orchidej pro opravdové milovníky zahrad!
Se zahradními orchidejemi se konečně můžete těšit z exotické krásy střevíčníků (Cypripedium) ve vaší vlastní zahradě. Střevíčníky pocházejí ze Severní Ameriky, Ruska, Číny a Japonska. Jsou zimovzdorné a snášejí silné mrazy (až do cca –30 °C). Vysaďte střevíčníky v březnu nebo dubnu normálně na zahradě nebo do květináčů určených pro balkon či terasu. Střevíčníky mají rády stín až polostín a výborně se hodí na severní stranu. Po odkvětu růstový cyklus pokračuje, takže se každé jaro budete moci těšit z plnější rostliny a více květů.

Růstová fáze

Střevíčník začíná rašit během dubna, růst rostliny je poměrně rychlý, kvete za 4 – 5 týdnů od začátku rašení. Rostliny kvetou od konce dubna až do začátku června. Na konci léta listy začnou žloutnout, uschnou a rostlina se zatáhne do země. Střevíčníku začíná zimní dormance. Listy po seschnutí je potřeba sestřihnout zhruba 5 cm nad povrchem země. Případné nové pupeny se nesmí poškodit. Pokud má střevíčník vhodné podmínky, každoročně se rozrůstá a na rostlině se objevuje rok od roku více výhonků s květy.

Zimní dormance

Střevíčníky jsou mrazu odolné orchideje, snesou teploty až do –30 °C. Přes zimu nevyžadují zvláštní péči, zakrytí rostlin chvojím však rozhodně těmto zahradním orchidejím prospěje.

Sázení střevíčníků

Střevíčníky mají rády vzdušný substrát, proto je vhodné rostlinám vytvořit propustnou směs pomocí písku či lávových kamenů. Pokud je půda, kam rostliny budete vysazovat, příliš těžká a nepropustná, je zapotřebí udělat rostlinám drenáž – do připravené jamky (o hloubce 40 cm) dejte hrubší štěrk či oblázky. Jako substrát doporučují pěstitelé amatéři např. i zeminu z „krtičáků”, do směsi zeminy a písku můžeme přidat i drobnou piniovou kůru, lávové kameny, kokosový substrát – vše kvůli vzdušnosti substrátu. Střevíčníky nesnesou organické složky v substrátu, proto v žádném případě nepoužívejte kompost ani listovku. Nikdy rostliny nehnojte minerálními ani organickými hnojivy. Střevíčníky vyžadují stálou vlhkost substrátu, a to jak v létě, tak i přes zimu.

Stanoviště

Doporučujeme vysazovat tyto venkovní orchideje na chladné, polostinné místo ve vaší zahradě. Rostlina nesnáší oslunění v nejteplejší části dne, dopolední slunce nevadí.

Hnojení a ochrana střevíčníků proti chorobám a škůdcům

Střevíčníky nepohrdnou malou dávkou hnojiv. Jako nejvhodnější se osvědčilo používání pomalu se rozpouštějících hnojiv, jako je např. Osmocote. Hnojivo se aplikuje na počátku rašení rostliny. Pokud se na vaší zahradě vyskytují slimáci a plži, preventivně aplikujte granule proti těmto škůdcům na počátku rašení rostlin.

Nabízíme následující variety:

Parville – výška: 20 – 35 cm, kvete: duben – květen, drobný květ
Pueblo – výška: 30 – 60 cm, kvete: duben – květen, středně velký květ
Regina – výška: 40 – 85 cm, kvete: květen – červen, velké květy, základní varieta, nejodolnější
Regina White – výška: 40 – 85 cm, kvete: květen – červen, velké květy
Kentucky – výška: 40 – 85 cm, kvete: květen – červen, extra velké květy
Kentucky Pink – výška: 30 – 60 cm, kvete: květen – červen, extra velké květy
Kentucky Pink Blush – výška: 30 – 60 cm, kvete: květen – červen, extra velké květy
Kentucky Maxi – výška: 30 – 60 cm, kvete: květen – červen, extra velké květy