OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Saláty a jejich pěstování

Salát patří mezi nejoblíbenější zeleninu. V obchodech bývá k dostání už po celý rok, ale není nad to vypěstovat si vlastní chutnou hlávku na své zahradě. Do nedávna se u nás pěstovalo jen omezené množství druhů, což je škoda, ale naše zahradnictví nyní nabízí našim zákazníkům úplně nové, netradiční a velmi chutné druhy salátů. Všechny sazenice salátů v naší nabídce máme v packu po maximálně 6 kusech, takže si každý zákazník může vyzkoušet více druhů. Navíc jsme v letošním roce připravili unikátní pack s devíti různými druhy salátů, a každý pěstitel si tak může obohatit svůj stůl pokaždé jiným salátem a sám posoudit, který ze salátů mu nejvíce chutná.

Na bannerech u prodeje salátů jsou podrobné informace také o tom, kdy je nejvhodnější salát sázet a také kam. Každý zákazník si tak může vybrat salát podle toho, kdy ho chce sázet a sklízet, a zda ho chce mít v pařeništi nebo skleníku či ve volné půdě, i podle jeho upotřebení v kuchyni.

A jak salát od nás sázet a pěstovat?

Zásada je nesázet prokořenělý bal nijak hluboko, důležité je především sazenici i s balem opatrně vyjmout ze sadbovače, který pro lepší manipulaci můžete naříznout. Půda pro výsadbu salátu by měla být zahradní a humózní. Salát by při výsadbě měl spíše „sedět“ na povrchu, takže je vhodná nízká výsadba. V průběhu pěstování by salát nikdy neměl zarůst plevel, vždy je dobré salát jemně nakopnout, ale opravdu jemně, spíše nadrobit škraloup hlíny v jeho blízkosti. Pokud sázíme salát do pařeniště nebo skleníku měla by zálivka být velmi nízká, pokud do volné půdy, tak minimální, zaléváme jen v případě přísušku. Salát není potřeba nijak hnojit. Při pěstování salátů doporučujeme použít na přikrytí sazenic netkanou textilii, je to vždy velmi výhodné a salát velmi dobře roste. Jediná nevýhoda tohoto překrytí je, že nevypadá příliš esteticky, zvlášť při venkovní výsadbě. Doba sklizně salátu je přibližně za 3 – 4 týdny od výsadby, u listových salátů sklízíme listy průběžně týden i 14 dní. Salát by při sklizni neměl být zvadlý, sklízíme ho proto nejlépe ráno s rosou.

Choroby a škůdci salátů

Choroby u salátů tvoří nejčastěji různé houby, ale naštěstí už je většina odrůd, které pěstujeme, vůči houbám naprosto rezistentní. Virózy, které by mohly saláty napadat, se eliminují už u osiva. Některé saláty se navíc šlechtí speciálně proti mšicím, tyto saláty pak mají lesklejší a tužší listy a tím pádem představují pro mšice nepoživatelnou potravu.

Mezi největší škůdce u salátů patří drátovci a slimáci. Drátovci jsou larvy brouka kovaříka, které se vyskytují nejčastěji tam, kde dříve byla například louka. Kovaříci se vyvíjí ve čtyřletém cyklu, a když se někde vyskytnout, není proti nim jiná obrana než mechanická. Nejlepší je vysadit v místě výskytu pár testovacích salátů, nechat je napadnout a pak je mechanicky i s larvami odstranit. Mezi další škůdce salátů patří slimáci. Vhledem ke krátké době do sklizně se chemické přípravky nedoporučují. Nejlepší obranou je nízká zálivka a ruční sběr. I další škůdci jako jsou krtci, krtonožky nebo myši se doporučují spíše plašit mechanicky než chemicky.

Řada salátů navíc citlivě reaguje na zbytky herbicidů v půdě, proto opatrně s jejich užíváním i na okolních záhonech a pozemcích, při kontaminaci herbicidy saláty vůbec nerostou.

U salátů se doporučuje sázet postupně a menší dávky. Při správném výběru sazenic a nenáročné péči o ně je každý pěstitel schopen vypěstovat hlávky salátů naprosto srovnatelné s těmi v obchodech. A budou vlastní a bez chemie. Přejeme vám hodně úspěchů v jejich pěstování.

RNDr. František Kopřiva