OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Růže David Austin

Růže od firmy David Austin vám v našich zahradnických centrech nabízíme v květináčích, proto je můžete vysazovat během celého vegetačního období, tedy od jara do podzimu. Pokud dodržíte několik nejdůležitějších zásad, budou tyto růže, jedny z nejkrásnějších na světě, zdobit i vaši zahradu.

David Austin je velmi úspěšný odborný pěstitel a šlechtitel růži. Jeho první růže, voňavá ’Constance Spry’, byla uvedena roku 1961. Od té doby uvedl na trh bezmála 200 odrůd anglických růží. Jeho nově vytvořené květiny způsobily značný rozruch v zahradnickém světě. David Austin začal kombinovat různé květinové podoby s vůněmi starých, původních růži. Vytvořil tak růže s širším barevným rozsahem a opakovaným kvetením. Jeho anglické růže nejsou jako žádné jiné. Rychle vytvářejí nádherně kvetoucí keře, které dotvářejí obraz celé zahrady. Jako skupina jsou všestranné, spolehlivé a zdravé se svěžesti, která kontrastuje s jemným půvabem a krásou jejich okvětních lístků a vůni květů. Společnost Davida Austin Roses byla založena roku 1969 a stala se rodinným podnikem. Dnes je společnost David Austin Roses mezinárodně uznávaná a jejich růže vyhrávají mnoho oceněni po celém světě. Snad i proto, že je pěstuje rodina, která je tolik miluje.

Jak růže David Austin pěstovat

Místo pro výsadbu volíme především slunečné, protože slunce napomáhá dobrému vývinu květů a omezuje výskyt houbových chorob růží. Před výsadbou doporučujeme ponořit květináč i s růží na zhruba 30 minut do vody, případně alespoň po výsadbě vydatně zalít. Nadále pak růžím i obecně rostlinám po výsadbě dopřáváme vydatnější zálivku s ohledem na aktuální počasí. Pro dobrý vývin růží doporučujeme použít pro výsadbu speciální substrát pro růže, případně promíchat půdu se zahradnickým kompostem.

Dvakrát až třikrát za rok přihnojíme, nejlépe opět speciálním hnojivem pro růže. Všechny růže od firmy David Austin Roses jsou šlechtěny i s ohledem na jejich odolnost vůči chorobám a škůdcům, takže pokud zvolíme správné místo výsadby a o růže se budeme následně pečlivě starat, budou rostliny velmi odolné. Samozřejmě preventivní postřik růžím pomáhá tyto problémy lépe překonat. Řez růží provádíme během března až po silných zimních mrazech. Keřové růže David Austin je vhodné seřezávat pouze o jednu třetinu oproti klasickým keřovým růžím, které seřezáváme hlouběji. Velké květy těchto růží totiž musí být neseny silnějšími stonky, a pokud bychom rostlinu každý rok seřízli na krátko, nové výhony by měly tendenci se pod tíhou květu ohýbat a celá rostlina by se tak rozklesávala.

Můžete se také setkat s tím, že jednu odrůdu růže nabízíme jako keřovou a zároveň popínavou. Není to omyl. Některé odrůdy David Austin mají tuto vlastnost. Hlavní rozdíl je v zapěstování a následné péči. Zazimování je podobné jako u klasických růží, tj. na zimu zakrýváme spodní část rostliny. Pokud jsou hlášeny opravdu silné mrazy, doporučujeme růže zakrýt celé. Přes léto nezapomeňte odstraňovat odkvetlé květy – rostlině tak umožníte lépe nasazovat na nový květ.

Jan Chládek, Chládek – zahradnické centrum