OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Primule, symbol jara – jaký je jejich příběh

V předjaří jsou všechna místa, kde se prodávají květiny, doslova zaplavena nabídkou primulí. Položme si otázku, jak se vůbec dostaly na náš stůl nebo okno, odkud pochází, co jejich příbuzní a kdo a kde je vypěstoval.

Nyní prodávané primule vznikly mezidruhovým křížením a následným prošlechtěním našich dobře známých petrklíčů Primula acaulis, Primula veris a Primula elatior. Rostlinky v dnešní podobě se objevily poměrně nedávno, někdy v osmdesátých letech minulého století. Snadné pěstování, barevná škála a termín kvetení udělaly z primule základní hrnkovou květinu pro toto roční období.

Pěstování primulí je v Evropě vedeno opravdu globálně a je výstižnější mluvit o výrobě než o pěstování. Šlechtěním, výrobou a distribucí mladého materiálu se zabývá v Evropě několik firem se sídlem jak jinak než v Nizozemí. Dále v článku bude popisován postup jedné z nich. Metody se však příliš neliší.

Vše začíná návštěvou dealera firmy, který spolu s vámi sestaví výrobní plán dané komodity. Jste seznámeni s nabízeným sortimentem, který se liší termínem nakvétání na velmi rané, rané, pozdní a velmi pozdní. V každé skupině se nabízí široká škála barev, s různě velikými květy od drobných kvítků až po obří. Dealer doporučí velikost květináče, spon, dobu výsadby, retardaci a teplotu v jednotlivých fázích výroby. Rozhodnete, jaký počet budete pěstovat a společně zvolíte termín dodávky. Speciální kamion jezdí do východní Evropy v liché týdny, zvolíte např. 35. týden. Je na vás zvolit barevnou škálu, kterou budete pěstovat a zejména prodávat. K dispozici je kromě čistých barev i několik směsí s přesně stanovenými podíly jednotlivých barev. Sestavíte barevné portfolio zakázky, počty a barvy jsou vloženy do výrobního softwaru. Od tohoto okamžiku dopěstování vašich rostlin má v moci jen řídící počítač výrobního závodu. Rozhodne o termínu výsevu, provede výsev, označí vaše sadbovače kódem, odrůdovým jménem a adresou vaší firmy. Ve vhodný okamžik provede kontrolu vzejití rostlin a automaticky nahradí nevzešlé nebo neduživé rostlinky novými. Kontrola a případná výměna nestandardních rostlin proběhne během doby pěstování i vícekrát. Poslední akcí, kterou řídící jednotka zajišťuje, je příprava sadbovačů k expedici. Někdy během úterý 35. týdne jsou sadbovače automaticky naloženy do speciálního kontejneru, označeny adresou odběratele a zásilka je administrativně odbavena. Navigační systém kamionu obsahuje zeměpisné souřadnice sídla jednotlivých odběratelů. Ve středu k večeru jsou sadbovače vyloženy v Šebrově a řidič pokračuje dál na Východ. Končí někdy v pátek na Balkáně. Příště pojede po této trase 37. týden.

Rostlinky se vysadí, hnojí a ošetřují podle návodu a jsou v prodeji někdy kolem 10. týdne v příštím roce. Je třeba je prodat co nejrychleji, protože ve 13. týdnu přiveze zmíněný kamion sadbu letniček…

RNDr. František Kopřiva