OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Postup pro řízkování muškátů a dalších rostlin

V průběhu ledna už také můžeme začít s řízkováním muškátů. Pro řízkování jsou nejdůležitější kvalitní řízky. Mateční rostliny proto necháme nejprve zotavit, případně je přihnojíme. Důležité je, abychom řízkovali kompaktní nevytažené části rostlin, které jsou zdravé a nenapadené škůdci. Vždy odebíráme pouze vrcholové řízky o délce 5 – 8 cm, jejichž spodní konce noříme nejprve do růstového stimulátoru a sázíme do připravených květináčků naplněných nejlépe perlitem nebo substrátem pro výsev a množení.

Perlit je pro řízkování vhodnější, protože v něm nedochází k přelití rostlin. Takto zasazeným řízkům udržujeme vyšší teplotu až do 25°C a zaléváme je jednou za dva až tři dny. Nezakrýváme, necháváme volně větrat, pro potlačení houbových chorob je nutné ošetření fungicidem, nejlépe zálivka Previcurem.

Po zakořenění asi po 3 týdnech přesazujeme do květináčů naplněných zahradnickým substrátem. U muškátů pak substrát udržujeme spíše sušší, v případě řízkování například fuchsií naopak vlhčí. Rostliny začneme od dubna otužovat přes den venku, natrvalo ven dáváme, když už nehrozí ani noční mrazy. Stejným způsobem si můžeme namnožit i jiné druhy rostlin, například rozmarýn, nepetu, plecthranthus, mátu a další.