OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Kouzlo podzimní zahrady

Podzimní období hýří teplými odstíny žluté, oranžové, červené a hnědé a nejinak tomu může být i na Vaší zahradě. Začínají se zbarvovat okrasné dřeviny, které nám dopřejí podivuhodnou podívanou, a předvedou se v barevném šatu, ještě než shodí poslední listy. Na toto kouzlo podzimu však musíme myslet již dříve a neotálet s výsadbou. Září a říjen jsou ideální měsíce pro výsadbu jak jednotlivých okrasných dřevin, tak i listnatých živých plotů. Nečekejte proto až na jaro a pusťte se do toho hned!

Dřín květnatý (Cornus florida ´Rainbow´)

Tuto elegantní rostlinu ocení na své podzimní zahradě určitě každý. Právě v tomto období ji totiž zdobí nápadné karmínové bobule v záplavě nachově červených listů se světlejšími okraji. Tento keř vaši zahradu nezahanbí ani na jaře, kdy vykvétá množstvím malých fertilních květů, které jsou obklopeny nepravým okvětními plátky, růžovými či bílými listeny. Dřín květnatý v našich podmínkách velmi dobře přezimuje, dorůstá se výšky až 3 m a nejlépe prospívá na přímém slunci, případně v polostínu.

Ambroň západní (Liquidambar styraciflua)

Nic nerozzáří monotónní zeleň zahrady tolik, jako oranžové, červené a purpurové tóny tohoto nádherného stromu. Její ozdobné listy a vzpřímený a otevřený růst z ní dělá jednu z nejkrásnějších solitér, které mohou zdobit prázdný trávník před Vaším domem, tak jako zdobí anglické zahrady již od roku 1681, kdy byla přivezena a královskými botaniky z jejich výprav po jižní Americe. Ambroň totiž není jen krásná na pohled, ale její pryskyřice obsahuje také množství prospěšných látek, které mají široké medicínské využití.

Tento široce kuželovitý strom se dorůstá asi 10 m, je mrazuvzdorný a pro nejhezčí podzimní vybarvení by se měl pěstovat na přímém slunci.

Stewartie kaméliovitá (Stewartia pseudocamellia)

Pro milovníky kamélií je zde jedna netradiční okrasná dřevina. Stewartie je původem z Japonska a její velké bílé květy s výraznými tyčinkami jsou kaméliím opravdu podobné, což ostatně není až tak překvapivé, protože stejně jako pokojové kamélie patří do čeledi čajovníkovitých. Svým netradičním květem vám zahradu zkrášlí během června až července, zatímco na podzim se tento keř pyšní krásnou odlupčivou borkou a jednoduchými listy, které se s příchodem chladnějších dnů zahalí do závoje teplých červených a oranžových tónů. Stewartia je svou podstatou větší keř, dorůstající se okolo tří metrů. Často je pěstována jako solitéra na slunných místech.

Parócie perská (Parrotia persica)

Zajímavé květy tohoto stromu jistě zaujmou nejednoho zahradníka. Ještě před olistěním jsou celé větve pokryty hustými svazky drobných červených květů v koulovitých květenstvích, které připomínají malé pavoučky. Další okrasou parócie je odlupčivá žlutohnědá borka a podzimní zbarvení listů, které hraje škálou barevných tónů od žluté až po nachově červenou. Pěstuje se jako solitéra na otevřeném místě na plném slunci, ideálně na kyselé půdě pro lepší vybarvení.

Brslen křídlatý (Euonymus alatus)

Z Číny a Japonska pochází keř, který bude díky svému zářivě růžovočervenému podzimnímu vybarvení okrasou celé zahrady. Jeho další předností jsou často zajímavě tvarované a barevně atraktivní plody, které vytrvávají na keři i během zimy. Největší zajímavostí však jsou křídlaté korkové lišty, pokrývající celé větve, a tvořící tak výraznou kulisu v zimním období. Tento keř má i bez střihání velmi pravidelný a kompaktní habitus. Šířka v dospělosti může být až okolo 2,5 metru.

Abelie (Abelia x grandiflora ´Edward Goucher´)

Keřové nebo smíšené výsadby na slunných stanovištích zaručeně oživí tento překrásný keř. Abelie je velmi dekorativní pro své lesklé olistění, které se na podzim zabarvuje do vínově červené. V průběhu léta zase zahradu zkrášlí záplavou trubkovitých a nálevkovitých růžových květů, které vyrůstají v postranních nebo vrcholových latách. Abelie je poloopadavý a u nás spíše menší keř, který si svoje místo najde jak v kombinaci s trvalkami v květinových rabatech, tak jako samostatné rostoucí solitéra či ozvláštnění skalky.

Krásnoplodka Bodinierova (Callicarpa bodinieri)

Krásnoplodka dostala název po trsech malých, ale velmi krásně zbarvených fialových plodů, které připomínají korálky, a kterými je na podzim obsypán celý keř. Plody jistě využijete i při přípravě podzimních či dušičkových dekorací. Díky svému pravidelnému vzpřímenému vzrůstu je ideálním řešením pro ty, kteří se nebojí využít netradiční dřeviny pro výsadbu volně rostoucího živého plotu. Je to spíše menší keř, dorůstající se 1 – 1,5 metru.

Hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea)

Dalším netradičním řešením živého plotu je hlohyně, která bude celoroční okrasou zahrady. Její drobné krémově bílé květy na jaře střídá záplava nejedovatých malých šarlatově červených či žlutých malviček, které vydrží na keři po celou zimu k velké radosti ptactva. Keř je vhodný na plné slunce či polostín a stříhá se od začátku do poloviny léta. Díky svému velmi hustému růstu a schopnosti velmi dobře snášet řez je ideální dřevinou pro použití i ve stříhaných živých plotech. Sousedův pes si návštěvu vaší zahrady dobře rozmyslí, než aby se prodíral trnitým hlohyňovým plotem!

autorka: Ing. Zuzana Mynarzová