OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Jahodníky

Právě nyní máme v prodeji sazenice jahod pro podzimní výsadbu. Kvalitní sazenice, výborně připravený záhon s pohotovými živinami a dobré zavlažování a provzdušňování – to jsou tři zásady, které je třeba při výsadbě jahodníků dodržet. Sazenice jahod z Jahodárny Vraňany, které prodáváme, jsou certifikované a výsadbový materiál je odrůdově pravý, zdravý a kvalitní bez napadení virózami.

V hluboce zkypřeném záhonu doplněném o substrát nebo kompost a dostatečnou zásobu minerálních látek se bude sadba dobře ujímat, zvláště zajistíme-li, aby byl záhon po výsadbě neustále vlhký. Ze sortimentu jahod, které můžete v našich zahradnických centrech nakoupit, vybíráme ty, které patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější.

Proč vám nabízíme právě sadbu z Jahodárny Vraňany?

  1. kvalita – vraňanská sadba zaručuje plody nejvyšší kvality
  2. sortiment – kromě nejoblíbenějších odrůd jsou k dispozici i speciality a novinky
  3. profesionalita – sadbu pro vás pěstují skuteční odborníci
  4. nadšení – Hančovi pracují nejen s maximálním nasazením, ale i s láskou
  5. závazek – každý zákazník musí být spokojený
  6. spolehlivost – Hančovi vždy splní, to co slíbí
  7. zkušenost – 15 let úspěšného pěstování o lecčems vypovídá

Jahody z Vraňan

Vraňany najdete nedaleko Mělníka, v polabských nížinách, kde se obecně daří pěstování ovoce a zeleniny. Soudě podle toho, že během 15 let se jahodníkové plantáže Hančových rozrostly z původních 20 arů na 80 hektarů, se tu mimořádně dobře daří i jahodám.„V roce 1998, kdy jsme s podnikáním začínali, jsme jahody pěstovali pouze na produkci plodů, od roku 2001 se soustředíme i na pěstování jahodníkové sadby,“vzpomínají manželé Hančovi, kteří vlohy pro práci s půdou zdědili po svých rodičích. „Dnes na farmě pracuje celá naše rodina a v sezóně se počet spolupracovníků pohybuje kolem stovky.“

Není divu, protože většina prací se tady dělá ručně. Na podzim, když se připravuje tak zvaná frigo sadba, sice s vyoráváním sazenic pomáhá technika, pak už ale nastupuje nenahraditelná práce lidských rukou. Sazenice je třeba zbavit listů, očistit od zbytků půdy, nasvazkovat a uložit do dřevěných bedniček, v nichž budou v chladicích boxech odpočívat až do února. Pak se, opět ručně, vysazují buď do praktických multipaků, z nichž si je pak zákazníci vysadí do svých zahrad, nebo přímo do větších nádob, truhlíků a závěsných květináčů, které patří v posledních letech k oblíbeným doplňkům balkonů a teras.

Prodejní sezóna sadby končí v polovině května, kdy už se ale blíží období sklizně. Z 20 hektarů, na nichž Hančovi pěstují jahody na plody, se ročně sklidí 150 – 250 tun plodů první jakosti nejrůznějších odrůd. Jahody se pěstují na slámě s využitím jen nezbytně nutného množství chemických přípravků pro ošetření rostlin. „Hlavním cílem naší firmy je nabídnout zákazníkovi jahody hlavně na farmě, kde mají záruku čerstvosti, nejvyšší kvality a nejnižší ceny,“ říkají Hančovi. „U nás si zákazník může jahody koupit již natrhané nebo si je může sám nasbírat. Naši produkci nenabízíme do velkoobchodů ani obchodních řetězců – vlastně ani nemusíme, protože veškerou naši sklizeň prodáme přímo na farmě.“ Letošní novinkou je jahodový mošt vyrobený z vlastních plodů, který si zákazníci ve Vraňanech mohli koupit samotný nebo míchaný s moštem jablečným.

Ani po sklizni plodů ale práce na jahodníkových plantážích nekončí. Sklizené jahodníky je třeba posekat, přihnojit a ošetřit a začít pomalu s přípravou sazenic na podzimní sezonu. Zhruba od přelomu července a srpna do konce září si můžete koupit v našich zahradnických centrech zakořeněné sazenice a do poloviny října je vysa- dit do zahrady. V té době se už ve Vraňanech chýlí aktuální sezóna ke konci – staré, tříleté porosty se zaorají, pole se nechá rok odpočívat, případně oseje zeleným hnojením, a vysazují se nové jahodníky na plantáže, které tímto způsobem získávaly sílu. A tak to vlastně pokračuje pořád dokola, už 15 let.

A jaký tip mají Hančovi pro všechny, kdo by si chtěli vypěstovat velké, zdravé a sladké jahody? „Základem je voda a slunce – bez vody plody nenarostou, bez slunce bude jejich chuť nevalná,“ usmívají se Hančovi a my jim dáváme za pravdu. Až si tedy na jaře půjdete do svého oblíbeného zahradnického centra pro novou sadbu, nezapomeňte nejprve pro své jahody vybrat na zahradě to nejlepší stanoviště!

Autor článku o Hančových: Michal Babor