OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Tulipány v lednu

Jaro v lednu? S kyticí tulipánů si vytvoříte jarní náladu ihned. Nemáte rádi zimu? Chybí vám pestré barvy a už máte dost té ponuré šedi, kterou leden oplývá? Pak se nabízí jednoduché řešení. Zajděte si do nejbližšího zahradnického centra a vyberte si ze široké nabídky řezaných tulipánů.

Historie tulipánů

Tulipány pochází z Číny, odkud se rozšířily do Turecka, Iránu, severní Afriky a jiných zemí. Tyto cibuloviny začaly být oceňovány jako zahradní rostliny v 15. a 16. století v Turecku v zahradách sultánů. V botanických zahradách v Evropě se první tulipány objevily v císařské botanické zahradě ve Vídni, odkud se koncem 16.století dostaly do Nizozemska. Nizozemsko se díky velkému zájmu o tyto rostliny a vhodným klimatickým a půdním podmínkám stalo tulipánovou velmocí.
V dnešní době se kromě tulipánů pěstovaných v okrasných zahradách nabízejí tulipány i jako řezané květiny, ty se pěstují ve skleníkových podmínkách. Řezané tulipány se dají sehnat celoročně, ale jejich hlavní sezóna začíná v lednu a trvá do konce dubna. Šlechtitelé uvádějí každoročně na trh nové a nové odrůdy. Cílem šlechtění kromě nových barev a tvarů květů je také dlouhá trvanlivost tulipánů ve váze.

Jak se o tulipány starat

Tulipán při pokojové teplotě vydrží pěkný 7 až 12 dní. Kromě odrůdy má na trvanlivost vliv i následná péče o květy ve váze. Vybírejte si vždy tulipány, u kterých je poupě dostatečně vyvinuté a ukazuje již barvu, listy musí být svěží. Jak přinesete kytici domů, seřízněte ostrým nožem stonek a tulipány pak umístěte do vody s přídavkem výživy pro řezané květiny. Pokud jsou tulipány po cestě povadlé, je vhodné je nechat se napít zabalené, stonky pak zůstanou rovné. Dvakrát týdně seřezávejte stonek a doplňujte vodu s výživou. Tulipány umístěte na místo chráněné před sluncem a průvanem. V místnostech s nižší teplotou vydrží tulipány až 14 dní. Všimněte si, jak se délka stonků, ale i květů postupně prodlužuje a tulipány rostou.

Aranžování tulipánů

Tulipány vyniknou ve skleněné váze a to buď samostatné nebo v kombinaci s jinými květy nebo zelení. Nejjednodušším způsobem je naaranžovat tulipány volně do skleněné vázy. Pěkná kombinace je z tulipánů a různých větviček. Tato kombinace vytváří kontrast mezi hrubým vzhledem větví a jemnou krásou tulipánů. Při aranžování tulipánů do kytic je nutné brát v úvahu, že stonky ve váze ještě povyrostou, proto se do míchaných kytic vkládají o něco hlouběji než ostatní květy. Do velkých kytic jsou vhodné tzv. francouzské tulipány, jejichž stonek může být dlouhý až 60 cm. Tulipány působí pěkně i v kyticích s jinými jarními rostlinami jako jsou např. frézie, pryskyřníky, kalina, kosatec aj. Kytice se můžou ladit jen do jedné barvy, např. do červené ke sv. Valentýnovi, nebo do žluté v kyticích pro radost nebo se můžou kombinovat různé barvy a vytvářet tak kontrasty.