OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Orchidej v bytě

Orchideje jsou velmi zajímavou a rozsáhlou skupinou rostlin. V zahradnických centrech je nejčastěji nabízena orchidej rodu Phalaenopsis, česky můrovník. Tento rod je dokonce nejprodávanějším rodem kvetoucích pokojových rostlin na holandských burzách.

U nás se podobné statistiky nevedou, ale obliba této překrásné květiny stále roste. Zákazník zjišťuje, že trvanlivost květů je naprosto mimořádná (až několik měsíců) a při minimální péči můrovníky ochotně nasazují další květní stvoly a často se stávají dlouhověkou ozdobou bytu.

Rostliny jsou původem z nižších pater deštného pralesa, kde rostou v korunách stromů fixované pomocí silných vzdušných kořenů. Je zde vlhko dostatek rozptýleného světla a teplota nad 25° Celsia. Zahradní kultivary snesou i nižší teploty min. 16°C, nesnáší však přímé slunce a přemokření. Nejsou náročné na živiny, přihnojujeme v malých dávkách ne častěji než je uváděno na specielních přípravcích pro orchideje. Rostliny můžeme rosit, ne na květy. Z květináče vyrůstající kořeny nejsou žádným signálem pro přesazování rostlin. Vytváření vzdušných kořenů je znak toho, že rostlina prosperuje. Rostliny přesazujeme pouze v těch případech, kdy nadzemní část, listy a květní stvoly natolik zbytní, že malý květináč se substrátem neumožní rostlinu fixovat, aniž by se stále převracela a padala.
Přesazujeme do o něco málo většího květináče. Nejlépe je volit průhledný květináč, kořeny by měly růst na světle. Jako substrát volíme hrubou piniovou kůru specielně nabízenou pro tyto účely. Běžně dostupný rašelinný substrát pro orchideje je pro tento druh nevhodný.
Zaléváme jednou týdně, prolijeme substrát a asi po půlhodině odstraníme vodu z misky. Zálivková voda nejlépe dešťovka. Přemokření nebo trvale vodou naplněná podmiska je nejčastější příčina neúspěchu.

RNDr. František Kopřiva, www.zahradnictvisebrov.cz

Popis orchidejí ke stažení v .pdf

Brassia - Pavoučí orchidej (, 568.37 kB)

Cambria (, 733.65 kB)

Cattleya - Katleja (, 554.25 kB)

Cymbidium - Člunatec (, 611.5 kB)

Dendrobium - Stromobytec (, 849.94 kB)

Epicattleya (, 783.91 kB)

Ludisia (, 867.63 kB)

Miltassia (, 960.05 kB)

Miltoniopsis - Maceškovitá orchidej (, 512.51 kB)

Oncidium (, 384.25 kB)

Paphiopedilum - Strevičník (, 597.33 kB)

Phalaenopsis - Můrovec (, 589.33 kB)

Vanda (, 658.91 kB)

Vanilla Planifolia (, 715.46 kB)

Zygopetalum (, 559.96 kB)