OTEVÍRACÍ DOBA

Zahradnictví u Kopřivů
Šebrov 105

tel: +420 725 914 686
podrobný kontakt

otevřeno každý den
od 8:00 do 18:00

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Přidejte si nás na Facebook

Vyhledávání

ŘEZANÉ KVĚTINY

ODBĚR NOVINEK

Pokud máte zájem získávat nejnovější informace z našeho zahradnictví přímo do Vašeho emailu, přihlaste se
k odběru novinek
.

KVĚTINY DO FIREM

KVĚTINY DO FIREM A KANCELÁŘÍ SEZÓNNÍ DEKORACE DO INTERIÉRŮ

ESHOP

Máte to daleko do zahradního centra ? Nakupujte u nás online v pohodlí Vašeho domova.

Hrnkové rostliny na vánoční stůl

Vánoce jsou jedním z období, kdy se sezónní hrnkové rostliny dají velice dobře uplatnit. Existuje mnoho tradičních vánočních rostlin, ale také ty, které když se krásně přizdobí tak dokážou navodit vánoční atmosféru minimálně po celé období adventu. O tradičních ale i méně obvyklých vánočních rostlinách se můžete dočíst v následujících odstavcích.

Jednou z nejznámějších vánočních rostlin je vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima). Všichni znají červené vánoční růže, avšak v posledních letech se na trhu objevují nejen bílé, růžové, bílo-růžové ale i se zajímavě pokroucenými listeny. V našich zahradnických centrech můžete koupit jak malé jedno-výhonové, tak i velké košaté rostliny. Vánoční hvězdy jsou v nabídce již od poloviny listopadu až do Vánoc. Co udělat pro to, aby vám vánoční hvězda co nejdéle vydržela? Rostliny nesnášejí chlad a přeschnutí. Vaše péče již začíná nákupem a převozem domů. Krásné, zdravé rostliny si nechte v obchodě řádně zabalit, aby se při převozu nenachladily. Pokud je to možné, najděte pro ně světlé místo s teplotami od 16 do 21°C. V období květu udržujte zeminu stále vlhkou, neměla by zcela vyschnout. Rostliny vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost, proto je denně postřikujte vodou. Je také dobré rostlinu jednou za 14 dní přihnojit.

Hrnkové rostliny se v České republice stále více uplatňují při sezónních dekoracích interiérů a to jak soukromých, tak i firemních. Tento trend k nám přichází převážně z Holandska, kde jsou hrnkové rostliny kupovány jen na příležitostnou dekoraci interiéru. V Česku je však stále zažité, že hrnková rostlina by měla vydržet nejméně na celý život a vůbec se neuvažuje, že by hrnkové rostliny mohly sloužit jen k dočasnému využití.

Pro krátkodobé použití hrnkových rostlin hovoří několik faktorů. Tak např. kvetoucí hrnkové rostliny vypadají nádherně na pracovním stole nebo na nábytku, který je dál od okna. Kvetoucí rostliny vyžadují dostatek světla, a proto je do tmavých koutů místností jen zřídkakdy umísťujeme, i když právě tam by působily efektně. Když se na rostlinu podíváte jako na dočasnou dekoraci, tak vám nebrání ji umístit do tmy, protože i v nepříznivých světelných podmínkách vypadá minimálně 1 měsíc krásně. Další věcí je, že hrnkové rostliny jsou nejkrásnější v momentu, kdy je nakoupíte. V běžném domácím prostředí nikdy neudržíte kvalitu rostlin tak, jak pěstitelé ve skleníkových podmínkách. Rostliny v domácím prostředí dřív či později se vytahují, rostou nepravidelně, mění barvu listů aj. Další výhodou hrnkových rostlin je poměr ceny a trvanlivosti ve srovnání s řezanými květinami. Řezaná kytice vám i při nejlepší péči vydrží zdobit interiér maximálně 14 dní, mnohé hrnkové rostliny kvetou minimálně měsíc až půl roku (např. orchideje). Hrnkové rostliny nabízejí velké množství tvarů, barev, velikostí. Vždy se dá vybrat vhodná pokojová rostlina, která vyzdobí dané místo ve vašem domě či bytu.

Pokud máte chladnější, světlé místnosti, pořiďte si k dekoraci bramboříky (Cyclamen). Brambořík kvete od pozdního podzimu do začátku jara a barva jejich květů sahá od bílé přes červenou až po purpurovou. Některé odrůdy mají na okrajích roztřepené, voňavé květy. I když se bramboříky většinou pěstují jako jednoleté rostliny, koncem jara je možno nechat jejich hlízy vyschnout a odpočívat během letních měsíců. Vyžaduje chladnější klima a nepřímé slunce. Od září až do Vánoc se prodávají rostliny s poupaty. Hnojení se doporučuje během kvetení jednou za 2 týdny tekutým hnojivem. Abychom zabránili houbovým chorobám, zaléváme brambořík do misky a odtrhujeme odkvetle květy i se stonky.

Rostlinka známá už za našich babiček a hojně pěstovaná i v současné době je vánoční kaktus (Schlumbergera). Nyní jsou však vyšlechtěny odrůdy, které nabízejí velké množství barev a jsou jednodušší na pěstování. Jak se o ně starat? Jestliže rostlina kvete, slabě ji přihnojujeme jednou za dva týdny tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Občasné mlžení většinou zajistí čistotu listů, pokud si chceme kaktus podržet i na příští rok, je důležité před požadovanou dobou kvetení nechat rostlinu asi 3 měsíce v chladnu a suchu. Potom rostlinu přemístíme do tepla a zvýšíme dávky vody. Po odkvětu opět přejdeme na období klidu.

Nejprodávanější hrnkovou rostlinou posledních let v Holandsku je orchidej můrovec známá pod latinským názvem Phalenopsis. Tato rostlina původem z východní Asie a Indie má ráda polostinné a teplé místo po celý rok. V létě snáší teplotu 25 až 30°C, V noci a v zimě ji snižte na 18°C, minimum je 14°C. Jestliže budete chtít stimulovat kvetení rostliny, snižte jí na několik týdnů teplotu na 13 až 14°C a zajistěte suchý vzduch. Phalaenopsis je rostlina světlomilná, v létě vyžaduje přistínění. Nejlepší umístění je na východní či západní stranu. Zemina v období růstu tj. na jaře a v létě musí být stále vlhká. Phalaenopsis v době růstu také přihnojujeme speciálním hnojivem pro orchideje. Rychlené cibuloviny jsou v posledních letech také velmi populární k vánoční dekoraci. V našich zahradnických centrech si můžete vybrat z široké nabídky nakvétajících narcisek, hyacintů nebo tulipánů.

Nemáte rádi klasiku? Zkuste pokojové rostliny, které nejsou pro vánoce zažité, ale svým vzhledem krásně navodí vánoční atmosféru. Ve spojení s keramickými obaly a vánoční přízdobou získáte neobvyklé dekorace, které taktéž vydrží nejméně po celé období adventu. Mezi neobvyklé rostliny k vánoční výzdobě můžeme doporučit z kvetoucích rostlin: Guzmánie, Gerbera hrnková, Primula obconica. Z rostlin okrasných listem: Alocasia, Nephrolepis, pokojový cypřišek (Chamaecyparis macrocarpa), Chlorophytum Green-Orange aj.

Pokud vás tento článek zaujal, přijďte se podívat do našich zahradnických center a přesvědčit se, že hrnkové rostliny mají své kouzlo a nejen to vánoční…..

Jan Kopřiva
Zahradnické centrum Šebrov